Nie udało się znaleźć wykonawcy budowy lodowiska w Jeleniej Górze. W ogłoszonym przez miasto przetargu zgłosiła się tylko jedna firma z ofertą wykonania inwestycji za ponad dwa razy więcej niż gotowy jest wydać jeleniogórski samorząd.

Do tej inwestycji samorząd przymierzał się od dawna. I wreszcie w tegorocznej uchwale budżetowej miasta zapisano na ten cel 4 mln 345 tys. zł. Zadanie uzyskało dofinansowanie z budżetu państwa w ramach Programu Inwestycji Lokalnych. Ważyła się lokalizacja lodowiska. Początkowo budowę planowano na Zabobrzu, by później zdecydować o jej usytuowania przy ul. Kilińskiego. Z takim zamysłem zmieniono plan zagospodarowania przestrzennego dla tej okolicy, a lodowisko ma być pierwszym etapem przywracania straszącemu dziś w centrum miasta nieużytkowi funkcji publicznej. Teren byłego targowiska (niedoszła budowa galerii handlowej) został przeznaczony także pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną, utworzenie terenu zielonego oraz miejsca przeznaczonego pod imprezy masowe.

Okazuje się, że z budową lodowiska mogą być problemy. Miasto ogłaszając przetarg na inwestycje określiło, że chce wydać na ten cel 4095500 zł. Zgłosił się tylko jeden potencjalny wykonawca, ale z ofertą pozostającą poza finansowym zasięgiem samorządu. Gotów jest wykonać roboty za ponad dwa razy więcej i zaproponował 8 987 827,71. W tej sytuacji przetarg zapewne zostanie unieważniony i miasto ogłosi kolejny. Można się jednak spodziewać, że zapowiedzi o uruchomieniu lodowiska przed zimą przyszłego roku (wykonawca ma 14 miesięcy na skończenie budowy) nie uda się dotrzymać. Tym bardziej, że oferty cenowe w samorządowych przetargach znacznie przekraczające możliwości gmin stają się coraz częstsze i można mieć obawy, czy w ponowionym przetargu zgłoszą się firmy, które w swoich ofertach choćby zbliżą się do zaplanowanego budżetu.

Wizualizacje – UM JG

1 Komentarz

  1. PO jak podwyżki. i zdrada narodowa. Odpowiedź

    A parkingi to będą czy trzeba będzie parkować na parkingu u ZIĘCIA. Po to został kupiony a lodowisko to tylko po to aby był pełen. Wot i wsio.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.