Od rana na portalach społecznościowych zaroiło się od zdjęć pierwszego „prawdziwego” śniegu w tym sezonie. Jak nie trudno się domyśleć trudne warunki drogowe panują na Przełęczy Okraj, w Jakuszycach oraz oczywiście w górach. Prędzej czy później śnieg spadnie w Kotlinie Jeleniogórskiej. Jak słyszymy na tę okoliczność szykują się już służby komunalne.

Dla kierowców to już ostatni moment by zmienić opony w samochodzie na zimowe. Warto również sobie przypomnieć, jakie prawo obowiązuje w Czechach.

Za takimi znakami w Czechach samochody muszą mieć wyposażenie zimowe. Znak „zimní výbava” oznacza nakaz używania opon z oznaczeniami M + S lub M.S lub M/S lub MS. Głębokość bieżnika musi wynosić przynajmniej 4 mm na wszystkich kołach dla pojazdów do 3,5 t, albo co najmniej 6 mm we wszystkich kołach napędowych dla pojazdów powyżej 3,5 t. Dodatkowe tabliczki przy takich znakach mogą określać okres obowiązywania znaków, dodatkowe obowiązki czy np. inną głębokość bieżnika.
W całych Czechach, poza obszarami oznaczonymi w ten sposób, zimowe opony są wymagane w okresie od 1 listopada do 31 marca , ale tylko kiedy na drogach są zimowe warunki. Czeskie prawo drogowe opisuje te sytuacje tak:

  1. Na drodze znajduje się ciągła warstwa śniegu, lodu lub szronu.
  2. Ze względu na warunki pogodowe można założyć, że podczas jazdy na drodze może zalegać ciągła warstwa śniegu, lodu lub szronu.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.