Wczorajsze wichury, które przetoczyły się przez cały kraj, miały swoje światowe apogeum na Śnieżce. Wiatr osiągnął tu prędkość 194 km/h i był to najwyższy wynik, spośród zanotowanych na 3437 punktach pomiaru na świecie.

Ten wynik zauważył Karkonoski Park Narodowy.

– Meteoprognoza.pl opublikowała dane, z których wynika, że najszybciej na świecie wiało właśnie u nas. Zwróćcie uwagę na różnice między polską a czeską stacją na szczycie Śnieżki. Ich usytuowanie względem kierunku wiatru odbija się mocno na wynikach pomiarów – podkreślają pracownicy parku.

Na szczęście tak ekstremalnie nie było u podnóży Karkonoszy. Cyklon Gerhild potraktował nas względnie łagodnie. Wprawdzie zdarzyło się kilka niebezpiecznych sytuacji, jak na ul. Cieplickiej, gdzie drzewo runęło na jadący samochód., ale w ocenie rzecznika jeleniogórskiej KP PSP ilość interwencji strażaków nie odbiegała od normalnych dni.

Wiatr o prędkości 194 km/h robi duże wrażenie, ale daleko mu do rekordów pod tym względem. W Polsce rekord pod tym względem też należy do Śnieżki. W 1990 roku stacja meteorologiczna zanotowała tam podmuchy wiatru o prędkości 345 km/h. Światowy rekord prędkości wiatru wynosi 408 km/h. Został potwierdzony przez Światową Organizację Meteorologiczną. Wiał 10 kwietnia 1996 roku na australijskiej wyspie Barrow podczas przejścia cyklonu Olivia.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.