Dzisiejsze (sobota, 17 lipca) burze i towarzyszące im nawalne opady znowu spowodowały zagrożenie powodziowe i straty. Po raz kolejny najbardziej ucierpiały miejscowości w powiecie lwóweckim, choć z wodą walczyli też mieszkańcy Zabobrza.  

Miejscowości powiatu lwóweckiego nawałnice dotknęły w minioną niedzielę i środę. Dziś niestety była powtórka. Kilkugodzinny opad spowodował spiętrzenie wody w Pilchowicach, Pławnej, Nielestnie, Strzyżowcu. W tej ostatniej miejscowości woda wylała się na drogę Jelenia Góra – Wleń i przejazd przez kilka godzin był niemożliwy.

Z deszczem walczyli też mieszkańcy Jeleniej Góry, gdzie intensywnie padało przez kilka popołudniowych  godzin. Najtrudniej zrobiło się na Zabobrzu. Studzienki kanalizacji burzowej nie były w stanie  odbierać wody i w rezultacie, w obniżeniach terenu powstały wielkie rozlewiska, zalewało piwnice i wejścia do klatek. Straż pożarna wyjeżdżała do dziesiątków zgłoszeń. Ta sama ulewa uprzykrzyła życie mieszkańcom Maciejowej i Jeżowa Sudeckiego.

Takie gwałtowne zjawiska meteorologiczne prognozowane są we wszystkich powiatach regionu do północy (ostrzeżenia hydrologiczne dotyczące przekroczenia stanu wód na wszystkich rzekach w naszym regionie obowiązują do jutra, do godz. 9 rano).   Od jutra ma być jednak już zdecydowanie spokojniej. Po raz pierwszy od wielu dni  dla żadnego powiatu IMGW nie ogłasza alarmu.      

Fot. Łukasz Płocki

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.