Akcję popularyzującą takie miejsca rozpoczęło właśnie Stowarzyszenie Bieg Piastów.

Puste leśne drogi

– Większość turystów spaceruje utartymi szlakami, nie wiedząc, że tuż obok są puste, wygodne i bezpieczne trasy, wiodące drogami leśnymi.  Na nich jest cicho i przepięknie – zachwala Leszek Kosiorowski ze Stowarzyszenia Bieg Piastów.

Każde miejsce odwiedził osobiście i teraz popularyzuje je na FB Biegu Piastów. Warto zapoznać się z tymi propozycjami, by uniknąć spacerów w tłumie i wśród biegaczy narciarskich czy saneczkarzy.

Konflikty między narciarzami a pieszymi

Zgranie ich wspólnego wypoczynku jest bardzo trudne. Trasy biegowe nie są bowiem zamknięte, a ponieważ są wyratrakowane, piesi chętnie nimi spacerują. W ubiegłych latach często dochodziło do awantur między narciarzami a pieszymi.

Biegaczy będzie przybywać wraz z coraz grubszą pokrywą śniegu i kolejnymi, przygotowanymi dla nich trasami. Na razie wyratrakowano 10 km, a docelowo ma  być gotowych 80 km.

By uniknąć konfliktowych sytuacji, na Polanie Jakuszyckiej stanęły tablice z prośbą do pieszych, by nie wchodzili na trasy dla biegaczy. – Bardzo prosimy o szacunek dla naszej pracy oraz pasji biegaczy i spacerowiczów na nartach – prosi Bieg Piastów.

Tu spaceruj i zjeżdżaj na sankach

  – Nie musimy wytyczać tras dla pieszych, bo one istnieją od dawna, tylko niemal nikt po nich nie chodzi. My je wskażemy i będziemy promować – mówi Leszek Kosirowski.

Pieszym polecają:

– drogę na Orle – za budową w prawo,

– na Kocierz – droga z ostatniego parkingu w Jakuszycach po polskiej stronie, z lewej strony szosy,

– Świńskie Dziury – ostatnia droga w prawo po polskiej stronie,

– Owcze Skały – zielony szlak PTTK za leśniczówką (uwaga: parking przy leśniczówce wyłącznie dla klientów wypożyczalni. „Prosimy o uszanowanie tego, w ten sposób pomożecie jakuszyckiej rodzinie, która prowadzi leśniczówkę, przetrwać ten bardzo ciężki dla niej okres, gdy nie może zarabiać na noclegach”- apeluje Stowarzyszenie Bieg Piastów.

Dla rodzin z dziećmi na sankach najlepsze będą dwa kapitalne stoki przy drodze z centrum Szklarskiej Poręby do Jakuszyc: Wiciarka i Babiniec. Wiciarka jest po prawej stronie szosy, a Babiniec po lewej. Zatoczki parkingowe są darmowe przy obu stokach. Nie ma tam wyciągów, ani żadnych narciarzy. Cała przestrzeń dla saneczkarzy. Wiciarka, stok dla rodzin z dziećmi na sankach i jabłuszkach, dość zapomniany, odkąd zdemontowano wyciągi narciarskie, dostał w ubiegłym sezonie drugie życie i teraz także był oblegany.

Przyjadą tłumy

Te wskazówki cenne będą zwłaszcza teraz, gdy trwają ferie zimowe, a stoki narciarskie są zamknięte. Można więc spodziewać się, że na Polanę Jakuszycką zjadą tłumy.

– Oznakowany jest jedynie szlak PTTK, na Świńskich Dziurach i Kocierzy nie ma nic, ale opiszemy je, pokażemy na zdjęciach, porobimy mapki… To nam wolno zrobić, w tym wypadku ustawa o lasach działa na naszą korzyść – wyjaśnia Leszek Kosiorowski. „Pomysł super, ale uważam, że również takie czytelne tablice informacyjne powinny być dla spacerowiczów, aby już w drodze do głównego parkingu w Jakuszycach wiedzieli którędy mogą wędrować czy gdzie zjeżdżać z dziećmi na saneczkach”- komentują turyści na FB.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.