Najbogatsze miejscowości w Polsce to wbrew pozorom wcale nie wielkie aglomeracje. Okazuje się, że największy dochód na mieszkańca przypada w gminie wiejskiej. Wystarczy jedna inwestycja, aby ranking ten „stanął do góry nogami”.

Najbogatsza miejscowość to wieś

Portal „Business Insider” na podstawie danych ministerstwa finansów i Głównego Urzędu Statystycznego dokonał obliczeń, na podstawie których wyodrębnił przeciętny dochód przypadający na jednego mieszkańca we wszystkich województwach. Pod lupę wziął również te miejscowości, które wypadły w rankingu najlepiej i okazały się najbogatszymi spośród innych gmin. Na pierwszym miejscu znalazły się Chojnice położone na Pomorzu, które przyjmują status gminy wiejskiej. W 2020 roku, w rozliczeniu podatku dochodowego wpłynęło tam średnio 1408 zł przeliczając na osobę. Portal wyjaśnia, że przyczynić się do tego mogły m.in. wysokie wygrane w Lotto. Wójt gminy Zbigniew Szczepański dopatruje się niebagatelnego wyniku w transakcji osoby fizycznej, która zdecydowanie podbiła lokalny budżet.

„Na terenie gminy Chojnice w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w miejscowości Topole doszło do transakcji handlowej, dotyczącej sprzedaży dużej firmy. Wartość transakcji była ogromna. Z tego tytułu, że sprzedającym była osoba fizyczna, gmina Chojnice otrzymała zastrzyk finansowy w postaci udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych (38,18 proc.) – na kwotę 86 mln zł. Stąd odpis dla gminy Chojnice wyniósł w 2020 r. łącznie 102 mln zł” – wyjaśnił portalowi włodarz „bieguna bogactwa” w Polsce.

Drugie miejsce zajęła Podkowa Leśna położona kilkadziesiąt kilometrów od Warszawy. Tam średnia, miesięczna wartość PIT na mieszkańca wyniosła 1014 zł. Trzecie miejsce na podium przypadło Michałowicom, również usytuowanym w sąsiedztwie stolicy. Wartość podatku dochodowego w przeliczeniu na osobę to 939 zł. 

Jak wypadają inne części kraju?

Autor publikacji wykonał obliczenia, które pozwalają porównać średnią wartość ubiegłorocznego, miesięcznego podatku dochodowego we wszystkich województwach. Dane te prezentują się następująco:

– województwo pomorskie – 308 zł,

– województwo warmińsko – mazurskie – 213 zł,

– województwo podlaskie – 219 zł,

– województwo zachodnio – pomorskie – 252 zł,

– województwo lubuskie – 246 zł,

– województwo wielkopolskie – 308 zł,

– województwo kujawsko – pomorskie – 240 zł,

– województwo mazowieckie – 453 zł,

– województwo dolnośląskie – 313 zł,

– województwo łódzkie – 275 zł,

– województwo lubelskie – 196,70 zł,

– województwo świętokrzyskie – 204 zł,

– województwo śląskie – 306 zł,

– województwo opolskie – 230 zł,

– województwo małopolskie – 292 zł,

– województwo podkarpackie – 197 zł.

News4Media/ fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.