IMGW wydało dla naszego województwa ostrzeżenie drugiego stopnia. Obowiązuje do poniedziałku do godziny 18. Temperatura maksymalna wynosić będzie od 26 do 32 stopni. Wiatr ma być słaby i umiarkowany, wschodni. Pod koniec weekendu w górach mogą pojawić się burze, którym będzie towarzyszyć porywisty wiatr do 70 km/h.

Prognoza pogody w górach (na podstawie GOPR)

07/08 – 09.08 (piątek/sobota – niedziela) Zachmurzenie przeważnie umiarkowane. Możliwe przelotne opady deszczu i burze. Temperatura minimalna od 16°C do 18°C. Temperatura maksymalna od 28°C do 30°C. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni. Podczas burz porywy wiatru do 60 km/h.

Według wstępnych prognoz tak słoneczna pogoda powinna utrzymać się do końca miesiąca. Od połowy sierpnia będzie jednak chłodniej.

Ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia oznacza: duże ryzyko udaru słonecznego, zagrożenie życia, uszkodzenia asfaltowych nawierzchni dróg, duże zagrożenie pożarowe.

Jak przeżyć upały w mieście

Pamiętajmy, by wychodząc z domu stosować kremy z filtrem, pić dużo wody (małymi łykami) i ubrać coś na głowę. W upalny dzień, szczególnie w godzinach od 10.00-11.00 do około 15.00-16.00 (kiedy upał doskwiera najmocniej), z wychodzenia z domu powinny zrezygnować zwłaszcza osoby starsze. Spacery w tym czasie są również niewskazane dla niemowląt i małych dzieci.

Najlepiej wychodzić z domu w godzinach porannych lub wieczornych. W domu, jeśli panuje niższa temperatura niż na zewnątrz, nie otwierajmy okien w godzinach, w których na zewnątrz jest najgoręcej (około 10-16). Wietrzyć najlepiej rano i wieczorem.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.