Ma ponad 360 metrów kwadratowych powierzchni, a jego projekt opiera się na polskiej architekturze drewnianej. Właśnie taki budynek został uznany przez światowej klasy ekspertów za najpiękniejszy dom na Ziemi.

Chodzi o prestiżowy konkurs architektoniczny Global Architecture & Design Awards 2021 i jedną z jego kategorii dotyczącą małych i średnich rezydencji prywatnych. Zwyciężył w niej dom wybudowany w Polsce. Projekt powstał w latach 2015-2017, a sama budowa trwała kolejne trzy lata. Było to zlecenie prywatne dla jednego z bardziej uznanego biura projektowego w Polsce.

Dom stojący w Lanckoronie to – jak mówią sami autorzy projektu – Małopolska Chata Podcieniowa. Mający 362 metry kwadratowe powierzchni, budynek został pomyślany jako nawiązanie do polskiej architektury drewnianej ze wspominanymi podcieniami. To charakterystyczne wystawki, których rolą jest ochrona fasady budynku przez deszczem i promieniami słonecznymi.

Małopolska Chata Podcieniowa to dom designerski, ale jednocześnie trwały i ponadczasowy bo zakorzeniony w tradycji. Wierzymy w BXB studio, że dzięki temu jest on czymś więcej niż tylko nowoczesnym budynkiem.” – tak obiekt opisuje Bogusław Barnaś, projektant nagrodzonej właśnie realizacji. Global Architecture & Design Awards 2021nie jest jedynym wyróżnieniem, jakie Banaś i jego firma otrzymali za ten projekt. Wcześniej zostali docenieni np. w konkursie „Architekci Małopolski 2017”.


Bogusław Barnaś to urodzony w Mielcu absolwent architektury na Politechnice Krakowskiej oraz FH Muenster w Niemczech. Firmę BXB studio założył w 2009 roku. W latach 2012-2017 Banaś wykładał na Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Projektant już w 2014 r. został uznany za jednego z 20 najbardziej utalentowanych w tej dziedzinie młodych Polaków przez wydawnictwo Wallpaper. Rok później Property Design umieścił Banasia w gronie 15 najlepszych polskich architektów przed czterdziestką. Do najlepszych jego projektów należą: Eco Warsaw Tower oraz Dom Symbiotyczny.

News4Media, fot.: BXB studio

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.