Faktura to obecnie podstawowy dokument, który stosuje się przy sprzedaży produktów i usług. Nie wszyscy jednak wiedzą, że poza zwykłą fakturą, na co dzień stosowane są także inne rodzaje dokumentów księgowych. Pora dowiedzieć się nieco więcej na ich temat.

Faktura proforma – co to jest?

Faktura proforma, wbrew swojej nazwie, nie jest tak naprawdę fakturą, a co za tym idzie – nie pełni roli dokumentu księgowego. Obecnie stosowana jest jako dokument informacyjny, który ma za zadanie przedstawić kontrahentowi szczegóły transakcji. Faktura proforma może stanowić: 

  • ofertę handlową, 
  • dokument informujący kontrahenta o kwocie do zapłaty za przyszłą usługę, 
  • formę wezwania do zapłaty, 
  • dokument wystawiony dla kontrahenta przed zapłatą zaliczki.

Niemożliwe jest wystawienie faktury proforma po otrzymaniu zapłaty, niezależnie od tego, czy chodzi o zaliczkę, czy też pełną kwotę transakcji. Jeśli przedsiębiorca otrzyma zapłatę, musi udokumentować ten fakt przy pomocy tradycyjnej faktury VAT.

Faktura proforma to zwyczajowy termin, który nie występuje w przepisach prawa. Z racji tego, że tak naprawdę nie jest fakturą, nie ujmuje się jej w ewidencji księgowej. Wzór na proformę od Aleo dostępny jest w sieci.

Faktura VAT podstawowa

To najczęściej stosowana w obrocie gospodarczym faktura. Dzięki niej można dokumentować sprzedaż towarów i usług, którą podatnik VAT dokonuje na rzecz innego podatnika.

Warto pamiętać o tym, że wystawianie faktury VAT zwykłemu konsumentowi nie jest obowiązkowe, chyba że ten wyrazi takie życzenie. Faktura VAT może występować zarówno w tradycyjnej formie papierowej, jak i elektronicznej. Bardzo istotne jest, by była wystawiona w dwóch egzemplarzach – jednym dla przedsiębiorcy, drugim dla nabywcy.

Wzór faktury VAT i inne wzory do pobrania dostępne są w sieci.

Czym jest faktura zaliczkowa?

Faktura zaliczkowa służy do dokumentowania zaliczek, przedpłat i zadatków. Przedsiębiorca wystawia ją, jeśli przed dokonaniem sprzedaży lub dostawy towarów otrzymał od kontrahenta przynajmniej część zapłaty.

Warto pamiętać o tym, że wystawienie faktury zaliczkowej nie zwalnia przedsiębiorcy z wystawienia faktury podstawowej po zakończeniu transakcji. 

Faktura uproszczona

Jak mówią informacje na stronie Aleo, faktura uproszczona to paragon fiskalny, który zawiera NIP nabywcy. Można wystawić go do kwoty 450 zł brutto (100 €).

Faktura uproszczona zawiera mniej danych niż faktura tradycyjna. Należy traktować ją jak zwykłą fakturę, co oznacza, że wystawienie pełnej faktury VAT nie jest już konieczne.

Istnieją sytuacje, kiedy faktura uproszczona nie może zostać wystawiona. Mowa tutaj między innymi o: 

  • sprzedaży towarów importowanych na odległość, 
  • wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość, 
  • wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów, 
  • sprzedaży, dla której na fakturze nie podaje się numeru NIP.

Jak widać, istnieje wiele rodzajów faktur, który na co dzień wykorzystuje się w obrocie gospodarczym. Oczywiście, jest ich o wiele więcej, jednak powyższe należą do najpopularniejszych. 

Jeżeli interesują Cię inne tego typu porady, sprawdź tutaj: https://aleo.com/pl/porady/

Artykuł sponsorowany

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.