Samorządowcy wyliczyli, ile pieniędzy w przeliczeniu na jednego mieszkańca dostały poszczególne gminy. Najmniej trafiło do Bolesławca (miasto), bo 68 zł na mieszkańca. 143 zł na mieszkańca trafiło do Warty Bolesławieckiej, 168 zł do gminy Bolesławiec, 204 zł do Osiecznicy, 328 do Nowogrodźca i 727 zł do Gromadki. To oznacza, że gmina Gromadka dostała ponad 10 razy więcej pieniędzy niż Bolesławiec. W trzech rozdaniach tylko dwie gminy dostawały wsparcie za każdym razem. To oczywiście Gromadka (łącznie prawie 4 mln zł) i Nowogrodziec (prawie 5 mln zł). Z kolei miasto Bolesławiec w dwóch rozdaniach nie dostało ani złotówki. Tam pieniądze popłynęły tylko z pierwszej transzy, czyli wówczas, gdy – jedyny raz – kryteria przyznawania środków były zobiektywizowane.
Samorządowcy nie maja wątpliwości dlaczego tak się dzieje, że właśnie Gromadka, najbogatsza gmina powiatu bolesławieckiego, i Nowogrodziec (też jedna z bogatszych gmin regionu) otrzymują największą pomoc z Funduszu Przeciwdziałania Covid 19.
– Gromadka jest jedyną gminą w regionie, gdzie radni przyjęli uchwałę o tym, że gmina jest strefa wolna od ideologii LGBT. W Nowogrodźcu z kolei niedawno burmistrz zapisał się do Solidarnej Polski. W obu tych gminach ponadto Andrzej Duda uzyskał najwyższe poparcie w wyborach prezydenckich – oceniają autorzy analizy.
Teraz obie gminy otrzymują nagrodę za poglądy mieszkańców i postawę gminnych włodarzy. Z pieniędzy, którem pochodzą z podatków wszystkich Polaków, powinny więc także wrócić do wszystkich, a nie tylko do swoich.
Bolesławiec za środki z tej pomocy chciał m.in. wybudować przedszkole. I tak je wybuduje tyle, że z własnych środków.
W trzeciej transzy wsparcia (rozdzielona 31 marca) w naszym regionie pieniądze przekazano:
powiat karkonoski
powiat karkonoski – 3,5 mln zł
Szklarska Poręba – 2,5 mln zł
Mysłakowice – 0,7 mln zł
Piechowice – 0,6 mln zł
powiat bolesławiecki:
– powiat bolesławiecki – 0,7 mln zł
– Gromadka – 0,6 mln zł
– Nowogrodziec – 1,0 mln zł
– Warta Bolesławiecka – 0,75 mln zł
– Osiecznica – 1,0 mln zł
powiat kamiennogórski:
– powiat kamiennogórski – 3,0 mln zł
– Marciszów – 0,3 mln zł
– Kamienna Góra (gmina) – 0,6 mln zł
powiat lubański
– Lubań (miasto) – 3,5 mln zł
powiat lubański – 1,188 mln zł
– Lubań (gm. wiejska) – 0,3 mln zł
powiat lwówecki:
– powiat lwówecki – 0,7 mln zł
– Gryfów – 0,3 mln zł
– Lubomierz – 1,7 mln zł
– Mirsk – 0,5 mln zł
– Wleń – 0,6 mln zł
powiat zgorzelecki
– powiat zgorzelecki – 0,3 mln zł
– Bogatynia – 2,6 mln zł
– Węgliniec – 1,2 mln zł
– Zawidów – 0,4 mln zł
– Pieńsk – 0,4 mln zł
Na tych 25 samorządów, które otrzymały wsparcie, w 11 starostami, burmistrzami, wójtami lub komisarzami są samorządowcy (formalnie lub nieformalnie) kojarzeni ze Zjednoczona Prawicą i tylko dwa, gdzie szefów gmin lub powiatów można (choć nie wprost) kojarzyć z opozycją.

 

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.