Skitury to zimowe wycieczki w terenie górskim na specjalnie przystosowanych do tego nartach. Narty takie łączą funkcję zjazdówek i nart klasycznych. Można zatem wędrować po płaskim terenie, pokonywać strome podjazdy i szusować z góry – a wszystko to nie wymieniając sprzętu. Narty są bowiem zaopatrzone w specjalne wiązania, które trzymają na sztywno piętę buta do narty lub na wzór nart klasycznych pięta buta jest swobodna. Jest jeszcze trzecia opcja, wykorzystywana podczas stromego podejścia: pięta buta jest podparta nad nartą. Do ekwipunku narciarza skiturowego należą także foki – pasy specjalnej tkaniny mocowane do spodu nart, przeciwdziałające ślizganiu się nart przy podchodzeniu pod górę.

Narciarstwo skiturowe w ostatnim czasie zyskuje coraz więcej zwolenników. To propozycja rekreacji dla tych, którzy źle się czują na zatłoczonych nartozjazdach. Wolą spokojniejsze ścieżki, ciszę gór i nie boją się wyzwań. Ale nie ma co ukrywać, że narciarstwo skiturowe wymaga dobrej kondycji i przynajmniej podstawowych umiejętności narciarskich. Niektórzy wręcz uważają, że to narciarstwo elitarne – i nie ma co promować tej formy rekreacji jako wypoczynku dla wszystkich.

Narty skiturowe pozwalają wędrować poza głównymi szlakami, po leśnych ścieżkach. Ale decydując się na taką formę narciarstwa w regionie Karkonoszy, czy Gór Izerskich trzeba pamiętać o specyficznym terenie tego regionu i uwarunkowaniach przebywania na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego.

Skitury w Karkonoskim Parku Narodowym

Na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego na nartach skiturowych można poruszać się szlakami turystycznymi z wyłączeniem tych, które są zamknięte na czas w okresie zimowym ze względu na bezpieczeństwo. Wyjątkiem jest wejście i zejście zakosami na Śnieżkę od Domu Śląskiego. Trasa turystyczna jest na tym odcinku tak wąska, że narciarze skiturowi mają obowiązek wniesienia i zniesienia sprzętu „na plecach”.

W Karkonoszach na terenie KPN nie ma obszaru specjalnie wyznaczonego do uprawiania narciarstwa skiturowego.

Warto zaznaczyć wyraźnie: narty skiturowe na terenie KPN nie uprawniają do wchodzenia na szlaki zamknięte zimą. I tym bardziej nie uprawniają do przemierzania Karkonoszy poza wyznaczonymi szlakami!

Ze szlaków turystycznych w Karkonoszach korzystać zatem zimą mogą piesi i narciarze skiturowi. I tu ważne przypomnienie: pierwszeństwo na szlakach turystycznych także zimą mają piesi! Po stronie narciarzy skiturowych leży zachowanie bezpieczeństwa i uważność na piechurów.

Karkonosze bez granic

Wychodząc na nartach skiturowych na długie wycieczki po Karkonoszach, można korzystać z tras po czeskiej stronie. Trasy pokrywają się z przebiegiem szlaków turystycznych. Ze szczegółową propozycją naszych sąsiadów dla skiturowców warto zapoznać się na stronie internetowej http://www.krnap.cz/popis-tras/ .

Gdzie wola – tam droga”?

Wprawdzie nie ma zakazu wstępu na nartach skiturowych na leśne ścieżki poza obszarem Karkonoskiego Parku Narodowego, choćby w urokliwym paśmie Grzbietu Lasockiego, ale dajmy wiarę nadleśniczemu Nadleśnictwa Kamienna Góra, gospodarzowi tego terenu:

– Nie zamkniemy dróg leśnych zimą, nie ogrodzimy ich siatką, nie postawimy wszędzie tablic, że to niebezpieczne. Możemy tylko apelować do rozsądku. Niektóre ścieżki są tu bardzo strome, narażone na lawiny błotno-śnieżne, czy są ścieżkami zwierzyny.

Na teren bezpieczny nadający się do uprawiania narciarstwa skiturowego nadleśniczy wskazuje główny szlak turystyczny przebiegający od Przełęczy Okraj do Zaclerza, meandrujący po stronie polskiej i czeskiej.

Także nadleśniczy Lubomir Leszczyński z Nadleśnictwa Świeradów w rozmowie na temat narciarstwa skiturowego w Górach Izerskich wskazuje na aspekt ochrony przyrody. Dla ochrony zimowania cietrzewi wyznaczony został Izerski Szlak Cietrzewia, który omija te miejsca.

– Nie ma zakazu wejścia zimą do lasu – tłumaczy nadleśniczy – Ale ze względu na bezpieczeństwo „niedzielnych turystów” i ochronę miejsc zimowania cietrzewi, wyznaczono ten szlak. Jeśli 80% ruchu turystycznego, w tym narciarstwa skiturowego, skierujemy na ten szlak, będzie to z korzyścią dla turystów i przyrody. Mam nadzieję, że także turyści wykwalifikowani, korzystający systematycznie z narciarstwa skiturowego, nie pominą aspektu ochrony przyrody.

MPP

Archiwum Nowin Jeleniogórskich 2018

1 Komentarz

  1. Podsumowując: w Karkonoszach nie można legalnie uprawiać tej formy aktywności., ponieważ zjeżdżanie szlakiem turystycznym jest bez sensu, a chodzenie nartostradą też bez sensu.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.