Chcąc zmusić świadka, mieszkańca Jeleniej Góry,  do zmiany zeznań pozbawili go wolności, brutalnie pobili, m.in. łamiąc żuchwę, okradli i skutego kajdankami a potem  nieprzytomnego mężczyznę pozostawili w cudzym mieszkaniu. Sprawę rozwiązali dolnośląscy policjanci CBŚP i prokuratorzy. Podejrzanych zatrzymano i aresztowano.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji na zlecenie Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu zatrzymali trzech mężczyzn, którzy używając niebezpiecznych narzędzi w brutalny i bezwzględny sposób pobili i okradli pokrzywdzonego.

– Zatrzymani mężczyźni wywabili pokrzywdzonego z jego mieszkania w Jeleniej Górze, po czym przewieźli go do innego lokalu, w którym dotkliwie go pobili i okradli. Używali do tego noży oraz ręcznie wykonanej kuli na sznurze tzw. „kiścienia”. Pobitego – ze złamaną żuchwą, nieprzytomnego i skutego kajdankami pozostawili w mieszkaniu, w którym był przetrzymywany. Sprawcy dotarli również do innej, związanej z pokrzywdzonym osoby i na jej szkodę dokonali kolejnych brutalnych przestępstw – informuje Prokuratura Krajowa.

Z informacji przekazywanych przez CBŚP wynika, że trzon gangu stanowili trzej mężczyźni, którzy wcześniej byli karani m.in. za rozboje, wymuszenia rozbójnicze, pobicia czy przestępstwa narkotykowe. Z zebranego materiału wynik, że ich działania wobec pokrzywdzonego  mogły mieć związek z zastraszaniem świadka w prowadzonej w sądzie sprawie, w celu wywarcia na niego wpływu, aby zmienił zeznania. Bezwzględne zachowanie sprawców i obawa o najbliższych spowodowała, że mężczyzna uchylał się od obowiązku stawiennictwa w sądzie, co utrudniało postępowanie.

Proces dotyczy członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wytwarzaniem i obrotem środkami odurzającymi.

Mając wiedzę, że mężczyźni mogą być niebezpieczni i posiadać broń palną, białą lub inne niebezpieczne narzędzia, działania zostały przeprowadzone przez wyspecjalizowanych funkcjonariuszy z zespołów specjalnych z Wrocławia, Katowic i Poznania CBŚP.

W trakcie przeszukania miejsc zamieszkania podejrzanych zabezpieczono kilkanaście noży taktycznych, specjalistycznych o różnej długości ostrza, a także 3 jednostki broni gazowej – noszące ślady przerabiania, pałki teleskopowe, kajdanki, ręcznie wykonaną kulę na sznurze tzw. „kiścień”, kominiarki, 2 sygnalizatory błyskowe koloru niebieskiego, taśmy i sznury, krótkofalówki, odznakę policyjną, a także narkotyki. Ponadto zabezpieczono 26 telefonów komórkowych oraz karty SIM.

Prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu zarzucił podejrzanym dokonanie szeregu przestępstw, w tym rozboju z niebezpiecznym narzędziem, brutalnego pobicia oraz pozbawienia wolności pokrzywdzonego połączonego ze szczególnym udręczeniem, kierowania gróźb w celu zmuszenia do określonego zachowania, utrudniania postępowania karnego oraz posiadania narkotyków.

Przestępstwa zarzucane podejrzanym zagrożone są karą nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

Jednocześnie w toku czynności realizowanych w powyższej sprawie zatrzymany został inny mężczyzna, który jak się okazało był ścigany przez niemiecki wymiar sprawiedliwości oraz poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania w związku z rozbojem popełnionym na terenie Niemiec w 2013 roku.

Na wniosek prokuratora Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania wobec 3 podejrzanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Fot. CBŚP, PK

4 komentarze

  1. Bardzo źle czyta się ten artykuł, napisany chaotycznie i z błędami. Może jakiś wstęp, gdzie, kiedy,….. Nowiny ostatnio puszczają artykuły-sensacje….. Z wielkim balaganiarstwem.

  2. PO jak podwyżki. i zdrada narodowa. Odpowiedź

    Brać za MORDĘ i do Zakładów Karnych na wieki tą szumowinę. Te szczury nie powinny chodzić po wolności. KAMIENIOŁOMY NA WIEKI.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.