Chcąc zmusić świadka, mieszkańca Jeleniej Góry,  do zmiany zeznań pozbawili go wolności, brutalnie pobili, m.in. łamiąc żuchwę, okradli i skutego kajdankami a potem  nieprzytomnego mężczyznę pozostawili w cudzym mieszkaniu. Sprawę rozwiązali dolnośląscy policjanci CBŚP i prokuratorzy. Podejrzanych zatrzymano i aresztowano.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji na zlecenie Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu zatrzymali trzech mężczyzn, którzy używając niebezpiecznych narzędzi w brutalny i bezwzględny sposób pobili i okradli pokrzywdzonego.

– Zatrzymani mężczyźni wywabili pokrzywdzonego z jego mieszkania w Jeleniej Górze, po czym przewieźli go do innego lokalu, w którym dotkliwie go pobili i okradli. Używali do tego noży oraz ręcznie wykonanej kuli na sznurze tzw. „kiścienia”. Pobitego – ze złamaną żuchwą, nieprzytomnego i skutego kajdankami pozostawili w mieszkaniu, w którym był przetrzymywany. Sprawcy dotarli również do innej, związanej z pokrzywdzonym osoby i na jej szkodę dokonali kolejnych brutalnych przestępstw – informuje Prokuratura Krajowa.

Z informacji przekazywanych przez CBŚP wynika, że trzon gangu stanowili trzej mężczyźni, którzy wcześniej byli karani m.in. za rozboje, wymuszenia rozbójnicze, pobicia czy przestępstwa narkotykowe. Z zebranego materiału wynik, że ich działania wobec pokrzywdzonego  mogły mieć związek z zastraszaniem świadka w prowadzonej w sądzie sprawie, w celu wywarcia na niego wpływu, aby zmienił zeznania. Bezwzględne zachowanie sprawców i obawa o najbliższych spowodowała, że mężczyzna uchylał się od obowiązku stawiennictwa w sądzie, co utrudniało postępowanie.

Proces dotyczy członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wytwarzaniem i obrotem środkami odurzającymi.

Mając wiedzę, że mężczyźni mogą być niebezpieczni i posiadać broń palną, białą lub inne niebezpieczne narzędzia, działania zostały przeprowadzone przez wyspecjalizowanych funkcjonariuszy z zespołów specjalnych z Wrocławia, Katowic i Poznania CBŚP.

W trakcie przeszukania miejsc zamieszkania podejrzanych zabezpieczono kilkanaście noży taktycznych, specjalistycznych o różnej długości ostrza, a także 3 jednostki broni gazowej – noszące ślady przerabiania, pałki teleskopowe, kajdanki, ręcznie wykonaną kulę na sznurze tzw. „kiścień”, kominiarki, 2 sygnalizatory błyskowe koloru niebieskiego, taśmy i sznury, krótkofalówki, odznakę policyjną, a także narkotyki. Ponadto zabezpieczono 26 telefonów komórkowych oraz karty SIM.

Prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu zarzucił podejrzanym dokonanie szeregu przestępstw, w tym rozboju z niebezpiecznym narzędziem, brutalnego pobicia oraz pozbawienia wolności pokrzywdzonego połączonego ze szczególnym udręczeniem, kierowania gróźb w celu zmuszenia do określonego zachowania, utrudniania postępowania karnego oraz posiadania narkotyków.

Przestępstwa zarzucane podejrzanym zagrożone są karą nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

Jednocześnie w toku czynności realizowanych w powyższej sprawie zatrzymany został inny mężczyzna, który jak się okazało był ścigany przez niemiecki wymiar sprawiedliwości oraz poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania w związku z rozbojem popełnionym na terenie Niemiec w 2013 roku.

Na wniosek prokuratora Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania wobec 3 podejrzanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Fot. CBŚP, PK

4 komentarze

  1. Bardzo źle czyta się ten artykuł, napisany chaotycznie i z błędami. Może jakiś wstęp, gdzie, kiedy,….. Nowiny ostatnio puszczają artykuły-sensacje….. Z wielkim balaganiarstwem.

  2. PO jak podwyżki. i zdrada narodowa. Odpowiedź

    Brać za MORDĘ i do Zakładów Karnych na wieki tą szumowinę. Te szczury nie powinny chodzić po wolności. KAMIENIOŁOMY NA WIEKI.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Andrzej Buda

601 566 560

Zgłoś za pomocą formularza.