Maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku. Niestety dla wielu z nas jego nadejście oznacza również spore wydatki.

I to nie tylko za sprawą szalejących cen. W maju czekają nas trzy okazje, które uderzą Polaków po kieszeni. Potwierdza to Barometr Providenta, który za pośrednictwem firmy Danae przyjrzał się planowanym przez nas wydatkom.

Pierwsza komunia 

Największym obciążeniem będą one dla rodziców dzieci pierwszokomunijnych. 41 proc. respondentów nie planuje żadnych wydatków z tym związanych. Jednak ci rodzice, którzy przygotowują swoje dzieci do przyjęcia sakramentu, na ogół liczą się również wysokimi kosztami organizacji uroczystości. Co piąty ankietowany przeznaczy na komunię do 1000 zł. 7,9 proc. pytanych planuje zmieścić się w przedziale 1500-2000 zł. Aż 9,1 proc. zainteresowanych przeznaczy na ten cel nawet 5000 zł.

Czas na majówkę 

Pierwszy weekend majowy, czyli tzw. majówka, to czas, na który czekamy cały rok. Jak  pokazuje Barometr Providenta, w tym roku wielu z nas zrezygnowało z wydatków na ten cel (36,7 proc.) lub po prostu ich nie zaplanowało (32,9 proc.). 9,9 proc. respondentów już wie, że na majówkę przeznaczy do 200 zł. Z kolei 11,4 proc. pytanych przewiduje, że długi weekend pochłonie z budżetu domowego od 201 do 500 zł. Najwięcej, bo powyżej 500zł, wyda 9,1 proc. badanych.

Dwa wyjątkowe dni

26 maja przypada Dzień Matki. I – jak się okazuje – nie będziemy żałowali pieniędzy na ten cel, ponieważ średnio wydamy na niego 206,10 zł. Niemal jedna piąta respondentów planuje kupić prezent o wartości powyżej 100 zł. Zaledwie kilka dni później, bo 1 czerwca, swoje święto będą obchodziły najmłodsi. I dla nich również rodzice nie będą szczędzili wydatków, ponieważ na Dzień Dziecka przeciętny Polak wyda średnio 240 zł.

Wakacje tuż-tuż

Kwiecień i maj to dobry czas na planowanie wakacyjnych wyjazdów. Warto jednak pamiętać o rozsądnym rozplanowaniu budżetu. Karolina Łuczak z biura prasowego Providenta podkreśla, że jest to niezbędny krok, żeby wystarczyło nam pieniędzy na wszystkie potrzeby i plany.

– Już pod koniec kwietnia warto przyjrzeć się naszemu wakacyjnemu budżetowi. Nie tylko po to, żeby znaleźć najkorzystniejszą ofertę, choć ten aspekt także jest niezwykle ważny. Równie istotne jest uwzględnienie zbliżających się okazji i rodzinnych świąt czy wyjazdów, których nie brakuje w pierwszych ciepłych miesiącach. Dzięki temu będziemy w stanie zarówno zabezpieczyć nasz wakacyjny budżet, ale także wygospodarować środki na majówkę czy podarunki dla najbliższych – wyjaśnia.

News4Media/fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.