Wilgotne pomieszczenia ze słabą wentylacją do doskonałe miejsce dla rozwoju grzybów. Jeśli na twoich ścianach pojawiła się pleśń, możesz skorzystać z bezpiecznych, naturalnych sposobów na jej zneutralizowanie. Większość z nich możesz mieć w swojej kuchni.

Dlaczego pleśń jest niebezpieczna?

Toksyny wydzielane przez pleśń osadzoną na ścianach są niebezpieczne przede wszystkim dla układu oddechowego. To właśnie tą drogą przedostają się do naszego organizmu, obniżając jego odporność. Niektóre odmiany bakterii odpowiedzialnych za zagrzybione pomieszczenia, mogą wywoływać zapalenia gardła, płuc czy oskrzeli. Ponadto powodują złe samopoczucie, wolniejszą przemianę materii, drętwienie kończyn, trudności w oddychaniu a nawet nowotwory. Dlatego jeśli zauważymy, że w naszym mieszkaniu pojawia się czarny, szary lub zielony nalot, należy natychmiast reagować.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Zanim narazimy się na pogorszenie stanu zdrowia, warto zadbać o to, aby w pomieszczeniach panowały warunki jak najdalsze o tych, które upodobała sobie pleśń. Dotyczy to szczególnie tych miejsc, w których na ogół panuje wysoka wilgoć (łazienki, pralnie); temperatura pokojowa oraz niedobór światła słonecznego. Aby zapobiegać rozmnażaniu się bakterii, warto regularnie wietrzyć wszystkie domowe zakamarki. Dobrze jest rozłożyć w niewidocznych miejscach torebeczki z ryżem, który częściowo wchłonie nadmiar wilgoci (warto wymieniać je co jakiś czas na nowe). Jeśli to możliwe, warto również zostawiać możliwie często otwarte drzwi, aby zapewnić maksymalną cyrkulację powietrza.

Co zrobić, kiedy już pojawi się pleśń?

Na rynku dostępnych jest wiele chemicznych preparatów, które pomagają uporać się z problemem. Działają one jednak niekorzystnie dla zdrowia, co może mijać się z celem, bo przecież głównie ono jest powodem, dla którego nie chcemy mieć w domu pleśni. Dlatego warto sięgnąć po naturalne sposoby i użyć bezpiecznych składników. Oto najpopularniejsze z nich:

1. Ocet – jest doskonałym preparatem na nadmiar kamienia, wywabianie brzydkich zapachów i czyszczenie pralki. Ale świetnie sprawdzi się również jako środek grzybobójczy. Należy przelać go do butelki z atomizerem i spryskać zaatakowane przez grzyby miejsca. Po kilku godzinach całość ścieramy wilgotną ścierką. Zapach octu jest nieprzyjemny, jednak nie wchłania się, dlatego po pewnym czasie zniknie i nie będzie wyczuwalny.

2. Proszek do pieczenia – w połączeniu 1:1 z wodą zadziała podobnie jak ocet. Aby wzmocnić efekt, można zrobić mieszankę z tych trzech składników. Podobnie jak w pierwszym przypadku, należy spryskać miejsca, w których pokazał się nalot i po kilku godzinach zmyć je delikatnie wilgotną ścierką.

3. Sól kuchenna – jeden z najpopularniejszych produktów spożywczych, który znajdzie się niemal w każdym domu, to także silnie działający środek bakteriobójczy. Do usunięcia ze ściany grzyba należy zmieszać sól z taką ilością wody, aby powstała konsystencja pasty. Gotowy produkt nakładamy na zanieczyszczone miejsca i po kilku godzinach ściągamy podobnie jak dwa poprzednie, wilgotną szmatką.

4. Olejki zapachowe – to bardzo skuteczny i jednocześnie wydajny sposób na pozbycie się pleśni. Do jednej butelki wody wystarczy wlać kilka kropelek olejku np. z drzewa herbacianego lub goździków. Po spryskaniu zagrzybionych powierzchni, dobrze jest udać się na dłuższy spacer, ponieważ taka mieszanka będzie przez pewien czas wydzielać bardzo intensywny zapach. Po kilku godzinach należy zmyć preparat razem z pleśnią.

News4Media / fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.