14 maja br. do Komisariatu II Policji w Jeleniej Górze zgłosił się mężczyzna, który padł ofiarą oszustwa. Wystawił do sprzedaży na portalu internetowym rower. Na zakup towaru znalazł się kupiec, który w wiadomości email przesłał link przekierowujący do bankowości celem otrzymania należności. Mężczyzna postąpił zgodnie z otrzymaną instrukcją, wygenerował kod Blik i w ten sposób z jego konta zniknęło 3500 złotych. Policjanci apelują o ostrożność podczas realizacji transakcji online. Nie klikajmy w nieznane linki zwłaszcza, gdy przekierowują nas do bankowości elektronicznej, gdzie wymagane jest podanie danych do logowania, jak również o niepodawanie kodów Blik. Jeleniogórscy policjanci walcząc z tego typu przestępczością po raz kolejny ostrzegają. Ważne jest, aby być zawsze czujnym i ostrożnym w korzystaniu z usług finansowych.

Pokrzywdzony, która zgłosił się do Komisariatu II Policji w Jeleniej Górze korzystał z portalu internetowego, za pośrednictwem którego wystawił na sprzedaż rower za 500 złotych, po czym otrzymał informację, że ktoś jest zainteresowany zakupem. W odebranej wiadomości e-mailowej była instrukcja oraz link do strony bankowości elektronicznej.

Kliknięcie w ten link było konieczne w celu potwierdzenia przez zgłaszającego transakcji sprzedaży. Mężczyzna zgodnie z instrukcją wypełnił zakładkę z danymi do logowania na konto, a następnie po telefonie od kobiety podającej się za pracownicę firmy kurierskiej dwukrotnie podał kod Blik. Rozmówczyni twierdziła, że konieczne jest wygenerowania kodu Blik, w celu uzyskania zapłaty za rower. Kiedy ponownie zalogował się do banku, zorientował się, że z jego konta zniknęło 3500 złotych.

Policjanci z Komisariatu II Policji w Jeleniej Górze prowadzą czynności w tej sprawie i jednocześnie apelują o ostrożność w transakcjach online. Należy unikać klikania w nieznane linki, ponieważ oszuści w ten sposób wyłudzają dane i „czyszczą” konta bankowe!

Przestrzegamy – jeśli otrzymaliśmy od znajomego prośbę o przelew za pomocą BLIK-a lub o przekazanie kodu BLIK – zadzwońmy do tej osoby i potwierdźmy jej prośbę. Pomoże to nam uniknąć nieprzyjemności. Pamiętajmy o tym, aby NIGDY nie przekazywać pieniędzy obcym osobom, nie przesyłać ich na podane przez obce osoby numery kont, nie podawać nikomu danych do logowania na nasze konta bankowe, nie przekazywać obcym osobom kodów do płatności mobilnych. Zadbajmy o prawidłowe zabezpieczanie swoich danych osobowych, haseł i numerów dostępowych do portali i komunikatorów.

podinspektor Edyta Bagrowska

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.