Główny Inspektor Sanitarny po raz kolejny wycofuje z obrotu produkty spożywcze, które mogą być zanieczyszczone tlenkiem etylenu (ETO). Jest to substancja zakazana na terenie Unii Europejskiej. Może być szkodliwa dla zdrowia i doprowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie.

Tlenek etylenu

Jest to substancja szczególnie niebezpieczna. Kontakt narządów wewnętrznych z tlenkiem etylenu może skutkować zaburzeniami płodności i rozwoju dziecka w łonie ciężarnej. Ponadto ETO wykazuje działanie związane z powstawaniem nowotworów. Substancja działa nasennie, a jej spożycie może wywołać zawroty głowy. Przy zewnętrznym kontakcie z organizmem, pojawia się ryzyko oparzeń skóry a nawet uszkodzenia oczu.

Produkty wycofane ze sprzedaży

Główny Inspektor Sanitarny poinformował, że w wyniku kontroli podjęto decyzję o wycofaniu z obrotu niektórych lodów. Pobrane próbki zawierały tlenek etylenu, którego stosowanie w Unii Europejskiej jest zakazane. Producent przed dopuszczeniem ich do sprzedaży nie posiadał informacji o zagrożeniu, jednak w chwili ustalenia ryzyka wystąpienia substancji, niezwłocznie wstrzymał dostawy. Ponadto lody znikną ze sklepowych zamrażarek.

Jak zweryfikować, których lodów dotyczy komunikat?

Producentem lodów zawierających zanieczyszczoną substancję jest firma „FF Marka Własna” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Komunikat dotyczy jedynie tych partii, które zostały wytworzone w zakładach produkcyjnych oznaczonych numerem weterynaryjnym 10086006, 10086002 oraz 30616019.

GIS zamieścił w swojej witrynie poglądowe zdjęcia oraz szczegółowe informacje dotyczące rzeczonych produktów. Należy zweryfikować nazwę, weterynaryjny numer identyfikacyjny (WNI) oraz datę przydatności do spożycia i numer partii.


Graf.: GIS

Organy Inspekcji Weterynaryjnej oraz Państwowej Inspekcji monitorują proces wycofania z rynku ww. partii lodów. W przypadku dodatkowych pytań, konsumenci mogą kontaktować się telefonicznie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym pod nr telefonu +48 22 34 53 300 czynnym w dni robocze w godzinach 08:15-16:15.

News4Media, fot.: iStock, GIS

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.