Główny Inspektor Sanitarny wydał komunikat o zagrożeniu związanym z dwoma produktami spożywczymi. W jednej z kiełbas wykryto bakterie salmonelli. Suplementy diety zaś mają w składzie substancję zanieczyszczoną rakotwórczym tlenkiem etylenu. Sprawdź, czy masz w swoim domu wycofane z obrotu wyroby.

Niebezpieczna metka tatarska

W jednej z partii surowej kiełbasy badanie Państwowej Inspekcji Sanitarnej potwierdziło obecność pałeczek salmonelli. Ich kontakt z organizmem może spowodować zatrucie objawiające się m.in. bólem brzucha, wymiotami, mdłościami i gorączką. W przypadku ich wystąpienia po spożyciu opisywanego wyrobu mięsnego należy skonsultować się z lekarzem. Poniżej informacje, które pomogą wytypować wadliwy produkt:

Produkt – Kiełbasa surowa metka tatarska, 170 g

Numer partii: 0211101071

Termin przydatności do spożycia: 01.12.2021

Producent: „PROSIACZEK” Sp. z o.o., Krąplewice 34, 86-131 Jeżewo, weterynaryjny numer identyfikacyjny 04140224

Osoby, które zakupiły wyrób o powyższych parametrach powinny wstrzymać się od jego spożycia.

Tlenek etylenu w suplemencie diety

Kolejnym produktem sklasyfikowanym przez GIS, jako potencjalnie niebezpieczny jest preparat Floractin. Producent kapsułek samodzielnie wszczął procedurę wycofywania skażonej partii suplementu z obrotu, ponieważ wykryty w nim tlenek etylenu charakteryzuje się działaniem rakotwórczym. Może wywoływać również zmiany genetyczne wpływając negatywnie m.in. na rozwój płodu w łonie matki. Oto parametry dotyczące wadliwego towaru:

Nazwa produktu: Floractin kapsułki, opakowanie 20 kapsułek

Numer partii: 650220

Data minimalnej trwałości: 09.2022

Osoby posiadające zanieczyszczony suplement proszone są o jego niespożywanie.

Konsumenci, którzy mają dodatkowe pytania, mogą kontaktować się telefonicznie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym pod nr telefonu +48 22 34 53 300 czynnym w dni robocze w godzinach 08:15-16:15, gdzie pracownicy udzielą wszelkich informacji.

News4Media/ fot. Główne iSock/ fot do tekstu GIS

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.