Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował, że z obrotu w całej Polsce zostały wycofane krople do oczu. Poniżej podajemy wszelkie informacje, które pomogą w zidentyfikowaniu wadliwego produktu leczniczego.

Stwierdzono obecność kryształków substancji czynnej

Do systemu Rapid Alert przeznaczonego do niezwłocznego przekazywania informacji o niebezpieczeństwie wpłynęło zgłoszenie od Europejskiej Agencji Leków o wykryciu kryształów substancji czynnej w powszechnie użytkowanej emulsji do oczu. Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął w obliczu zagrożenia decyzję o natychmiastowym wycofaniu produktu leczniczego z obrotu, o czym poinformował na Twitterze.

„Wystąpienie wady jakościowej w produkcie leczniczym z jaką mamy do czynienia w niniejszej sprawie (obecność kryształków substancji czynnej), nie wymaga dowodów przeprowadzonych na okoliczność możliwości wystąpienia bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia, albowiem wystarczające jest już samo uprawdopodobnienie potencjalnego zagrożenia. W tym znaczeniu inspekcja farmaceutyczna ma za zadanie reagować, gdy jest ono potencjalnie zagrożone” – czytamy w treści dokumentu.

O jaki lek chodzi?

Poniżej przedstawione są szczegółowe informacje dotyczące rzeczonego preparatu. W przypadku, kiedy będą one pokrywały się z zakupionym już przez nas produktem, należy wstrzymać się od ich użytkowania ze względu na potencjalnie szkodliwy wpływ na ludzki organizm.

Nazwa produktu: Ikervis (Ciclosporinum), 1 mg/ml, krople do oczu, emulsja

Numer serii: 4N78E

Termin ważności: 05.2023

Podmiot odpowiedzialny: SANTEN Oy, Niittyhaankatu 20, 33720 Tampere, Finlandia

Należy pamiętać, że niewykorzystanych leków nie wolno wrzucać do kosza na odpady, a jedynie do specjalnych pojemników dostępnych we wszystkich aptekach. W przypadku dodatkowych pytań konsumenci mogą kontaktować się z wojewódzkim odziałem Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny we Wrocławiu
ul. Ofiar Oświęcimskich 12
50-069 Wrocław
www.wif.wroclaw.pl

tel.: 71 715 85 00
faks: 71 715 85 01
e-mail: sekretariat@wif.wroclaw.pl

News4Media/ fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.