Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 4 grudnia 2022 r. na wycieczkę nr 44 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd spod dworca PKP w Jeleniej Górze autobusem MZK nr 15 o godz. 9.26 do Jagniątkowa (przystanek Agnieszkowska).

Trasa długości 13 km przebiega w środkowej części Pogórza Karkonoskiego. Z Jagniątkowa szlakiem żółtym dochodzimy do grupy skalnej Kotliska, na której oglądamy liczne kociołki wietrzeniowe (największy – półotwarty o głębokości 125 cm). Następnie Drogą pod Reglami zboczem Szerzawy idziemy do Przesieki. Tu zmieniamy szlak na zielony i przez leżącą pomiędzy górą Kopa na zachodzie i Przesiecką Górą na wschodzie Przełęcz Zachełmską schodzimy do Zachełmia. Po stronie północnej przełęczy rozpościera się piękny widok na zachodnią część Kotliny Jeleniogórskiej. W Zachełmiu mijamy willę „Pan Twardowski”, w której w latach 1947–53 mieszkał wybitny polski kompozytor Ludomir Różycki i leśną ścieżką docieramy do dolnej części Podgórzyna. We wsi oglądamy barokowy kościół parafialny Św. Trójcy, wzniesiony na miejscu wcześniejszego, gotyckiego. Z Podgórzyna Dolnego idziemy drogą wzdłuż Podgórnej do Cieplic, skąd około godz. 15 odjeżdżamy autobusem MZK do centrum Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Jarosław Kapczyński z Kowar (tel. 605 084 476).

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Zdj. Przemysław Jahr / Wikimedia Commons – Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11397434

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.