Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 30 października 2022 r. na wycieczkę nr 38 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Zbiórka uczestników przed budynkiem teatru w Jeleniej Górze o godz. 8.00.

Trasa długości 14 km przebiega przez Wzgórza Łomnickie w środkowej części Kotliny Jeleniogórskiej. W czasie wycieczki odwiedzimy groby prowadzących i uczestników Rajdów na Raty na dwóch jeleniogórskich cmentarzach. Od budynku jeleniogórskiego teatru ulicą Chełmońskiego idziemy na Wzgórze Kościuszki, pod którego niższym, południowym wierzchołkiem znajduje się wybudowany w 1902 roku, na zlecenie Towarzystwa Karkonoskiego, przekrój geologiczny Sudetów Zachodnich. Ma on 20 m długości i wykonany został z około 30 rodzajów skał, sprowadzonych z poszczególnych pasm górskich. Ze Wzgórza Kościuszki idziemy na cmentarz komunalny. Następnie idziemy do Czarnego, dawnej wsi podmiejskiej, włączonej do Jeleniej Góry w 1973 r. Oglądamy położony w dolinie potoku Pijawnika renesansowy dwór wybudowany w połowie XVI wieku (wnętrza obecnie niedostępne). Szlakiem czarnym podchodzimy na Skalistą, najwyższy szczyt Kopek z licznymi skałkami granitowymi i pozostałością dawnego punktu widokowego „Skały Wilhelma”. Ze wzgórza schodzimy obok dawnego wyrobiska gliny nazywanego przez mieszkańców „Balatonem” i przez wzniesienie Staniszówka idziemy do Pałacu na Wodzie w Staniszowie. W barokowym pałacu, wzniesionym pod koniec XVIII wieku przez księcia von Reuss, mieści się obecnie hotel i restauracja. Od pałacu ścieżkami polnymi i ul. Krośnieńską idziemy na cieplicki cmentarz komunalny. W końcowej części wycieczki idziemy do ul. Wolności i około godz. 16 odjeżdżamy autobusem MZK do centrum Jeleniej Góry. Na trasie wycieczki przewidziane jest ognisko. Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic (tel. 500 279 011).

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Zdj. Fotopolska.eu

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.