Policjanci i strażacy skontrolowali jeleniogórskie zbiorniki wodne, w których wprawdzie kapać się nie wolno, ale mieszkańcy często tego zakazu nie przestrzegają.
W Jeleniej Górze i okolicach nie ma żadnego naturalnego, legalnego kąpieliska jest natomiast kilka akwenów, gdzie wprawdzie kąpiel jest bardzo niebezpieczna, ale są osoby, które w upały nie zważają na ryzyko. Takie miejsca po raz kolejny sprawdzili funkcjonariusze policji i straży pożarnej.
– Podczas ostatniej inspekcji sprawdziliśmy sześć takich miejsc, m.in. tzw. Balaton w Staniszowie, gdzie wiadomo, że ludzie, mimo niebezpiecznych warunków, kąpią się. Wyniki kontroli można ocenić za bardzo pozytywne. W żadnym z tych miejsc nie zastaliśmy ludzi kapiących się. Wprawdzie na brzegach zbiorników były grupy plażowiczów, ale napotkane osoby zapewniały, że do wody wchodzić nie zamierzają. Kontrolujący jednak i tak ostrzegli ich, z jakim ryzykiem wiąże się ewentualna kąpiel – relacjonuje Edyta Bagrowska z jeleniogórskiej policji.
Kontrole są prowadzone w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców regionu, a zwłaszcza dzieci i młodzieży korzystających z rekreacji wodnej w ramach ogólnopolskiej kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą„ oraz akcji „Bezpieczne Wakacje”. Biorą w nich udział, oprócz policji, przedstawiciele: straży miejskiej, Wodnego Pogotowia Ratunkowego oraz straży pożarnej w Jeleniej Górze .
Policja jeleniogórska przypomina by:
– korzystać wyłącznie z kąpielisk, strzeżonych, odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych;
– przestrzegać regulaminów kąpieliska;
– stosować się do poleceń ratownika;
– nie zakłócać wypoczynku i kąpieli innych osób, a przede wszystkim;
– nie wchodzić do wody, gdy przed chwilą zjedliśmy posiłek;
– nie wskakiwać do wody, gdy jesteśmy rozgrzani np. grą w piłkę lub dłuższym opalaniem;
– korzystać z okryć głowy i okularów przeciwsłonecznych przy dłuższym przebywaniu na słońcu.
Nie wolno:
– wchodzić do wody wbrew zakazom ratownika oraz w czasie, w którym wywieszona jest flaga czerwona;
– niszczyć urządzeń i sprzętu kąpieliska;
– niszczyć znaków żeglugowych odgradzających kąpielisko od szlaku żeglownego, wód otwartych lub miejsc, w których kąpiel jest zabroniona;
– kąpać się w portach, na przystani, przy zaporach, mostach, w ujęciach wody pitnej, stawach hodowlanych, basenach przeciwpożarowych, gliniankach i przy falochronach;
– skakać do wody na głowę nie znając głębokości wody i jej dna;
– wchodzić do wody po spożyciu alkoholu.
Dzieci do lat 7 mogą przebywać na terenie kąpieliska, pływalni oraz korzystać z kąpieli wyłącznie pod opieką i nadzorem osób pełnoletnich. Nigdy nie można zostawiać dzieci bez opieki.
Fot. KMP Jelenia Góra