Policjanci i strażacy skontrolowali jeleniogórskie zbiorniki wodne, w których wprawdzie kapać się nie wolno, ale mieszkańcy często tego zakazu nie przestrzegają.

W Jeleniej Górze i okolicach nie ma żadnego naturalnego, legalnego kąpieliska jest natomiast kilka akwenów, gdzie wprawdzie kąpiel jest bardzo niebezpieczna, ale są osoby, które w upały nie zważają na ryzyko. Takie miejsca po raz kolejny sprawdzili funkcjonariusze policji i straży pożarnej.

– Podczas ostatniej inspekcji sprawdziliśmy sześć takich miejsc, m.in. tzw. Balaton w Staniszowie, gdzie wiadomo, że ludzie, mimo niebezpiecznych warunków, kąpią się. Wyniki kontroli można ocenić za bardzo pozytywne. W żadnym z tych miejsc nie zastaliśmy ludzi kapiących się. Wprawdzie na brzegach zbiorników były grupy plażowiczów, ale napotkane osoby zapewniały, że do wody wchodzić nie zamierzają. Kontrolujący jednak i tak ostrzegli ich, z jakim ryzykiem wiąże się ewentualna kąpiel – relacjonuje Edyta Bagrowska z jeleniogórskiej policji.

Kontrole są prowadzone w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców regionu, a zwłaszcza dzieci i młodzieży korzystających z rekreacji wodnej w ramach ogólnopolskiej kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą„ oraz akcji „Bezpieczne Wakacje”. Biorą w nich udział, oprócz policji, przedstawiciele: straży miejskiej, Wodnego Pogotowia Ratunkowego oraz straży pożarnej w Jeleniej Górze .

Policja jeleniogórska przypomina by:

– korzystać wyłącznie z kąpielisk, strzeżonych, odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych;

– przestrzegać regulaminów kąpieliska;

– stosować się do poleceń ratownika;

– nie zakłócać wypoczynku i kąpieli innych osób, a przede wszystkim;

– nie wchodzić do wody, gdy przed chwilą zjedliśmy posiłek;

– nie wskakiwać do wody, gdy jesteśmy rozgrzani np. grą w piłkę lub dłuższym opalaniem;

– korzystać z okryć głowy i okularów przeciwsłonecznych przy dłuższym przebywaniu na słońcu.

Nie wolno:

– wchodzić do wody wbrew zakazom ratownika oraz w czasie, w którym wywieszona jest flaga czerwona;

– niszczyć urządzeń i sprzętu kąpieliska;

– niszczyć znaków żeglugowych odgradzających kąpielisko od szlaku żeglownego, wód otwartych lub miejsc, w których kąpiel jest zabroniona;

– kąpać się w portach, na przystani, przy zaporach, mostach, w ujęciach wody pitnej, stawach hodowlanych, basenach przeciwpożarowych, gliniankach i przy falochronach;

– skakać do wody na głowę nie znając głębokości wody i jej dna;

– wchodzić do wody po spożyciu alkoholu.

Dzieci do lat 7 mogą przebywać na terenie kąpieliska, pływalni oraz korzystać z kąpieli wyłącznie pod opieką i nadzorem osób pełnoletnich. Nigdy nie można zostawiać dzieci bez opieki.

Fot. KMP Jelenia Góra

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.