-Wiadomość o śmierci Leszka dotarła do nas dwudziestego czerwca. Wszyscy przyjęliśmy ją z ogromnym smutkiem, bólem i niedowierzaniem. Mimo choroby, z którą się zmagał chcieliśmy wierzyć, że Leszek trudną walkę wygra. Niestety, Jego ostatnie spotkanie ze wszystkimi, którzy tak wiele Mu zawdzięczają, odbyło się na pożegnalnej mszy w Ścięgnach (22 czerwca). W dniu rozdania świadectw i wyjątkowo smutnego zakończenia roku szkolnego 2017/2018. Następnego dnia prochy ś.p. Leszka zostały złożone w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Golinie. Z tą miejscowością i z Jarocinem nasz Przyjaciel był związany przez pierwsze lata życia i cały okres szkolny. W 1980 roku Leszek ukończył Wydział Matematyki, Fizyki i Techniki w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze. Będąc młodym człowiekiem odwiedził Karkonosze i pokochał je. Po studiach przyjechał w nasze góry szukać swojego miejsca na ziemi. Cieszył się, że udało mu się zrealizować marzenia. Leszka zapamiętamy jako Przyjaciela o ogromnej pracowitości, dobroci i wielkim sercu – podkreśla Anna Zębik.

Leszek Basiński najpierw został zatrudniony w szkole podstawowej w Sosnówce. Uczył fizyki. Powierzono Mu również obowiązki komendanta hufca Gminy Podgórzyn. Po odbyciu zasadniczej służby wojskowej, w kwietniu 1982 roku Leszka przeniesiono do szkoły podstawowej w Ścięgnach. Zyskał zaufanie i uznanie nauczycieli. W 1985 roku Rada Pedagogiczna uchwaliła, że będzie pełnił funkcję społecznego dyrektora szkoły. Od początku września oficjalnie został mianowany dyrektorem oświatowej placówki w Ścięgnach, którą stale rozwijał i z którą związał całe swoje życie zawodowe. Szkoła była Jego domem, pierwszy do niej przychodził, ostatni wychodził. Dla Niego szkoła była najważniejsza. Najpierw zadbał o jej rozbudowę, potem o nowoczesne wyposażenie. Ciągle zabiegał o polepszenie warunków nauki i pracy.

Leszek był wzorem punktualności, zdyscyplinowania, zaangażowania, odpowiedzialności i wielkiego oddania pracy, którą tak bardzo pokochał. Sam założył i z zapałem pielęgnował szkolny ogród. Uczniowie i nauczyciele szkoły podstawowej podkreślają, że dyrektor Basiński cieszył się ich sukcesami. Efektywnie potrafił współpracować z rodzicami uczniów i z mieszkańcami Ścięgien. Zawsze i dla wszystkich były otwarte drzwi Jego gabinetu, bo na pierwszym miejscu był Przyjacielem, dopiero później dyrektorem. Wspólnie z całą społecznością szkolną stworzył niepowtarzalny klimat, sprawił, że szkoła zyskała „duszę”. Jego pełna empatii i wrażliwości postawa dla wielu młodych ludzi stała się życiowym drogowskazem. Leszek był wymagającym, ale wspierającym wychowawcą, wspaniałym nauczycielem matematyki i fizyki, pasjonatem górskich wędrówek i sportu. Potrafił wzbudzić zamiłowanie uczniów do przedmiotów ścisłych. Jako fan elektroniki lubił najnowsze gadżety. Tym zyskiwał uznanie i sympatię młodzieży. W wolnym czasie bezinteresownie pomagał uczniom z całej gminy. Dzięki spotkaniom z Panem Leszkiem niejeden z nich zdał egzamin gimnazjalny i „zaliczył” maturę.

Niespokojny duchem dyrektor Basiński zostanie też zapamiętany w całej gminie jako wielki społecznik, zawsze gotowy iść na ratunek i okazać wsparcie. Nigdy nikomu nie odmówił pomocy. Nie było dla Leszka rzeczy niemożliwych. Przykładnie współpracował ze szkołami na terenie gminy. Wielokrotnie był wolontariuszem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i w potrzebie wolontariuszem osób niepełnosprawnych. Emanował pozytywną energią mobilizując innych do społecznego działania. Zawsze brał aktywny udział we wszystkich gminnych imprezach. W latach 1990 – 1992 Leszek Basiński był radnym. W 2010 roku otrzymał tytuł „Zasłużony dla Gminy Podgórzyn”. Od lat Jego największą pasją było fotografowanie, był kronikarzem różnych gminnych wydarzeń.

-Dyrektora Leszka Basińskiego ceniono jako najlepszego ambasadora naszej pięknej gminy i Karkonoszy. Podczas wakacji wycieczkowe grupy i turystów oprowadzał po wielu urokliwych miejscach. Nade wszystko był miłośnikiem Pielgrzymów i Kaplicy Św. Anny położonej na stoku góry Grabowiec w Sosnówce Górnej. Aktywnie wspierał coroczne festyny i odnowę zabytkowej Kaplicy, dzielił się swoimi talentami, mądrością, chęcią działania na rzecz wartościowych spraw. Kochany człowiek. Posiadał wyjątkowy dar czynienia dobra i sprawiania radości innym. O sobie myślał na końcu – mówią mieszkańcy Sosnówki i okolic.

-Przyjaciele są jak gwiazdy, nie zawsze ich widzisz, ale wiesz, że są. Leszek Basiński był najjaśniejszą i niezawodną gwiazdą, dla każdego inaczej, tak jak tego potrzebował. W niejednym sercu zostawił dobry ślad. Dzięki Leszkowi wielu z nas ma cudne wspomnienia, które będą łagodzić smutek i żal po Jego odejściu. Mieliśmy szczęście, że mogliśmy Go spotkać na swojej drodze życia. W naszej pamięci i w sercach Leszek na zawsze pozostanie naszym niezawodnym i niezastąpionym Przyjacielem – zapewniała zgodnie w pożegnalnych wystąpieniach liczna grupa serdecznych przyjaciół Leszka.

Wszyscy przyjaciele wspólnie zapraszają na „Koncert dla Leszka” poświęcony Jego pamięci. Odbędzie się pierwszego września o godzinie 17 przy Kaplicy Św. Anny w Sosnówce Górnej. Wstęp wolny. Wystąpi gitarzysta i kompozytor Michał Zygmunt. Pomysł koncertu przyjął z zadowoleniem jedyny syn Leszka – Konrad, który mieszka w Poznaniu. Brat zmarłego Adam pomógł opracować i wydrukować koncertowy plakat. Wielkoformatowe zdjęcie ś.p. Leszka Basińskiego podczas sobotniego koncertu zostanie umieszczone na ołtarzu polowym przy Kaplicy Św. Anny.

Henryk Stobiecki

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.