Podczas tegorocznej Nocy Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu prezentować będzie dawny i współczesny sprzęt do uprawiania sportów zimowych, tak bardzo popularnych w Karkonoszach już od XIX wieku.

Pokażemy najstarsze narty zjazdowe z wiązaniami trzcinowymi i kaloszowymi z przełomu XIX/XX wieku, z kijem narciarskim używanym pojedynczo, jak i pierwsze polskie narty z tworzywa sztucznego z wiązaniami Beta 2, szlagier lat siedemdziesiątych XX w. Zupełnym unikatem będzie najstarszy bobslej z Karkonoszy początku XX w. Już sam jego potężny wygląd z kierownicą i oryginalnym urządzeniem hamulcowym przypominającym piłę do cięcia drewna na dwóch drągach przymocowanych do tego pojazdu. A także bobsleje z lat pięćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku. Sportem wywodzącym się od bobslejów są skeletony, metalowe sanki, którymi zjeżdża się leżąc na brzuchu z głową do przodu. Takie właśnie urządzenia będą pokazywane.
Muzeum w Karpaczu szczyci się w Polsce chyba jedynym tak dużym zbiorem sanek, począwszy od tych bardzo prymitywnych, tych z okresu międzywojennego, i współczesnych, używanych obecnie przez zawodników biorących udział w zawodach sportowych o najwyższej randze.
Zupełnie unikalnym w skali naszego kraju jest zbiór medali uczestnictwa w zimowych igrzyskach olimpijskich począwszy od 1928 roku aż do ostatnich zimowych igrzysk olimpijskich. Pokaźny jest też zbiór medali sportowych z początku XX wieku, jak i po zakończeniu II wojny światowej. Jego ozdobą są piękne puchary i różnego rodzaju nagrody.
Po ekspozycji muzealnej oprowadzi kustosz muzeum mgr Mariusz Sawicki
– zapraszają organizatorzy wydarzenia. 

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.