W sobotę (2.10) w odbyło się pierwsze uroczyste wejście przez most na dziedziniec zamku w Starej Kamienicy. Datowany na przełom XIV i XV w. obiekt odzyskał drugie życie po staraniach władz gminy oraz grona pasjonatów.

W ramach prowadzonych od 2010 roku prac udało się doprowadzić do odbudowy i zadaszenia wieży zamkowej, która pełnić będzie rolę wieży widokowej. Większość terenu zamku wraz z piwnicami odgruzowano. Kulminacyjnym elementem rewitalizacji była odbudowa czteroprzęsłowego łukowego mostu prowadzącego na zamkowy dziedziniec. Całość prac kosztowało łącznie ok. 2,5 mln zł. Środki pozyskano m.in. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Gośćmi organizowanej przez Gminę Stara Kamienica uroczystości byli m. in, poseł Andrzej Sośnierz, który, jako członek zarządu Fundacji „Zamek Chudów”, we współdziałaniu z byłą wójt Gminy Stara Kamienica Zofią Świątek, rozpoczynali starania o rewitalizację, senator RP Krzysztof Mróz, były kierownik jeleniogórskiej delegatury Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Wojciech Kapałczyński i Jacek Jakubiec, społeczny kustosz bliźniaczego obiektu Dwór Czarne.

W swoim przemówieniu wójt Gminy Stara Kamienica Mariusz Marek dziękował wszystkim osobom, które na przestrzeni lat zaangażowane były w odbudowę zamku. Podkreślał przede wszystkim rolę poprzedniej wójt Zofii Świątek, która rozpoczęła starania o rewitalizację terenu zamkowego. Wójt podkreślał, że przez lata zapomniane miejsce dzięki rewitalizacji stało się wizytówką Starej Kamienicy.

„Dzięki prowadzonym pracom i włożonemu w to miejsce poświęceniu władz gminy i pasjonatów, Gmina Stara Kamienica zyskała dużą turystyczną atrakcję, która pomoże ściągnąć do miejscowości odwiedzających i rozwinąć sektor turystyczny w gminie.” – powiedział obecny na uroczystości senator RP Krzysztof Mróz.

Zamek można zwiedzać z przewodnikiem lub samemu używając kodów QR rozmieszczonych w najważniejszych miejscach obiektu. Dzięki nim można poznać historię miejsca oraz legendy związane z miejscowością. W planach jest udostępnienie do zwiedzania rozległych zamkowych piwnic, które mają stać się przestrzenią wystawową dla znalezisk odnalezionych podczas prac na terenie zamku. Cały teren czeka na kolejne prace archeologiczne, które pozwolą na odkrycie kolejnych części ruin. Uroczystość uświetnił zespół Częstochowa Pipes & Drums – jedyna w Polsce orkiestra wykonująca tradycyjną szkocką muzykę na dudach.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.