Ostrzeżenie przed nową metodą złodziei. Tym razem podszywają się pod pracowników banku i sami alarmują o podejrzanym przelewie.

Historię opisała jedna z internautek, która odebrała takie połączenie. Jej relacja szalenie szybko rozchodzi się po internecie, a kolejne osoby alarmują, że także miały tego typu telefony. Chodzi o bank ING. To właśnie pod tę firmę podszywają się oszuści, a robią to bardzo sprytnie. Kiedy na komórkę przychodzi połączenie, wyświetla się nazwa „ING Bank Śląski”. Kiedy się odbierze, słychać standardowy komunikat o nagrywaniu rozmowy. Następnie rozmowę przejmuje mężczyzna. W przypadku relacjonującej tę historię przedstawił się jako Igor Budziński.

600 złotych

Dzwonię z Działu Bezpieczeństwa ING. Czy dokonywała pani przed chwilą przelewu w bankowości elektronicznej na kwotę 600 zł?” – pada pytanie. Klient banku oczywiście zaprzecza, a „konsultant” w odpowiedzi informuje, że transakcja została wstrzymana i kontaktuje się z Działem Księgowości. Po krótkim czasie rozmowę przejmuje inna osoba. Tłumaczy, że ktoś chciał okraść klienta i zapewne komputer został zainfekowany. Znów następuje przełączenie rozmowy. Tym razem do Działu Technicznego.

Po chwili zgłasza się miły pan, przedstawia z imienia i nazwiska, podaje stanowisko i zadaje mi precyzyjne pytania dot. powyższych transakcji, upewniając się, że ich w żaden sposób nie autoryzowałam.” – opisuje sytuację internautka.

Sprytna sztuczka

„Ekspert” radzi przeskanowanie telefonu i zainstalowanie aplikacji Any Desk. W tym momencie klientka banku nabiera wątpliwości. Mówi, że nie ma zaufania do zewnętrznych programów. Konsultant jednak nie ustępuje. Radzi osobisty kontakt z bankiem, albo wejście na jego stronę i porównanie numeru telefonu z tym, z którego obecnie jest prowadzone połączenie. „Potwierdzam zgodność.” – opisuje kobieta i dodaje, że ignorując swoje przeczucia zainstalowała wskazaną aplikację. Pomógł jej w tym zdalnie konsultant. Wkrótce przyszedł sms z wiadomością od banku, że został zmieniony limit wypłat w systemie Blik.

I to był ten moment. Już nie światełko, ale syrena, w mojej głowie zawyła ‘jesteś idiotką!!!’. Wiem, o wiele za późno, zrobili mnie jak dziecko.” – przyznaje internautka, która momentalnie się rozłączyła i zadzwoniła do banku. Chciała natychmiast zablokować konto. Okazało się, że ktoś otworzył już drugi rachunek i przelał na niego wszystkie pieniądze kobiety. Na szczęście klientka przerwała rozmowę z oszustami i nie dała im czasu na dokończenie operacji. Dzięki temu udało się uniknąć kradzieży. Złodzieje próbowali wypłacić pieniądze, kiedy konto było już zablokowane.

Należę do osób nieufnych, nie otwieram żadnych podejrzanych linków, stron, em-maili, a mimo to niemal padłam ofiara oszustów. Na swoje wytłumaczenie mam jedynie fakt, że to doskonale przygotowani technicznie profesjonaliści, stosujący bardzo złożone socjotechniki.” – opisuje kobieta.

Ostrzeżenie

ING Bank Śląski cały czas ostrzega przed oszustami, a jedną ze stosowanych przez nich metod jest właśnie opisana powyżej. Kolejne to telefon z infolinii. „Dzwoni automat – po odebraniu połączenia odtwarzane jest nagranie, w którym słyszysz, np. że ING Bank przygotował dla Ciebie ofertę pożyczki. Następnie otrzymasz instrukcję z prośbą o podanie loginu i hasła.” – opisuje bank i uczula, że pracownicy banku nigdy nie zachęcają do instalowania dodatkowego oprogramowania (poza firmową aplikacją). Nie proszą o podanie hasła do bankowości. „Jeżeli masz wątpliwości co do autentyczności konsultanta, rozłącz się i zadzwoń na naszą infolinię samodzielnie. W ten sposób zagwarantujesz sobie, że dodzwonisz się do prawdziwego pracownika ING.” – radzi bank.

News4Media/ fot. iStock

4 komentarze

  1. PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

    Mimo tej energii, mam w sercu problem. Nie tylko dlatego, że na granicy doszło do przekroczenia granicy. Została przekroczona granica podłości. Granicę elementarnej moralności przekracza władza – mówiTusk, wspominają sytuację w Usnarzu. Zaznacza, że będzie się różnił z uczestnikami Campusu – bo on stoi na stanowisku, że państwo musi chronić granice, a nie każdy musi podzielać ten pogląd. – Ale tego kryzysu nie musiało być. Dziś u władzy są politycy, którzy o prześladowaniu Białorusinów pisali w mailach, że to „polityczne złoto”.

  2. PO jak podwyżki. Odpowiedź

    Ty czekista przestań oglądać tą zakłamaną Telewizję TVN bo oni kłamią rano, w południe i kłamią wieczorem, te śmiszne pseudo fakty tam podawane to wytwór manipulacji i bezczelnych kłamstw które nie mają nic wspólnego z stanem faktycznym. To pospolici oszuści , ostatnio przekonywali, że Ziemia jest płaska a w Polsce jest jakiś faszyzm. Oni zwariowali z nienawiści do WOLNEJ POLSKI.

  3. PO jak podwyżki. Odpowiedź

    Pooglądaj choc czasami Telewizję POLSKĄ TVP albo TVP INFO to będziesz miał obraz tego jakiej jesteście poddawani manipulacji kłamstw. Ten świat co ci oszuści wkładają wam codziennie do głowy POPROSTU NIE ISTNIEJE. Warto sprawdzać tych kanciarzy.

  4. Tożsamość narodowa i patriotyzm to trucizny umysłowe, którymi pasożytnicza władza skaża umysły nowo narodzonych Ziemian w celu uczynienia z nich niewolników, którzy oddadzą nawet życie za posady i „stołki” pasożytów. Przestępcza władza wydaje miliardy na pomniki dla zboczeńców, morderców i propagandę, a Ty nie dostaniesz ani grosza, gdy Twoje dziecko rozchoruje się na rzadką chorobę i musisz organizować akcje charytatywną. Precz z patriotycznym MATRIXEM !!! ZIEMIANIE, OBUDŹCIE SIĘ !!!!

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.