Pierwszym pomysłem z „Nowego Ładu”, który ma zostać zrealizowany, jest zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Premier przedstawił plan działania.

„Nowy Ład” czyli podatkowa, społeczna i gospodarcza propozycja Zjednoczonej Prawicy, został przedstawiony w połowie maja. To szereg zaplanowanych działań, które obejmują budowę nowych muzeów, zmiany podatkowe czy modernizację i dofinansowanie ochrony zdrowia. W środę premier Mateusz Morawiecki przedstawił plan działania i ogłosił, które zmiany wejdą w życie jako pierwsze. „To wizja rozwoju. Sprawiedliwego i szybkiego, doganiania tych, którzy przez lata wydawali nam się niedoścignieni.” – mówił szef rządu i zapowiedział, że prace nad pierwszymi 10 projektami potrwają około 100 dni.

  1. Pierwszym projektem będzie podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł z obecnych 8 tys. złotych. Zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2022 roku i ma to być część pakietu podatkowego, bo rząd proponuje też ryczałtowe rozliczanie się z fiskusem. „Dla tych wszystkich, którzy są dziś na tym tzw. liniowym PIT, proponujemy coś pozytywnego, bardzo korzystnego, także dla tych, którzy zarabiają do 10 tys. zł miesięcznie. Zastanówcie się, czy nie warto przejść na ryczałt, bo obniżamy stawki dla wielu kreatywnych zawodów, dla wielu zawodów – na przykład lekarzy, pielęgniarek, którzy też korzystają z tej formy działalności gospodarczej. – powiedział premier.
  2. Kolejny pomysł, to zwolnienie z płacenia podatków emerytów i rencistów pobierających świadczenia do wysokości 2500 złotych. Skorzysta na tym ponad 90 proc. emerytów i ok. 65 proc. rencistów, którzy finansowo mieszczą się w tej granicy. Dodatkowo osoby, które osiągną wiek emerytalny, ale nadal będą pracować i jednocześnie zrezygnują z pobierania świadczenia z ZUS, też nie będą płaciły podatku PIT.
  3. Ochrona zdrowia. To jeszcze nie jest konkretna propozycja, ale pomysł. Jak mówił Morawiecki, w najbliższym czasie rząd przedstawi plan zniesienia limitów przyjęć pacjentów do lekarzy specjalistów.
  4. Jeszcze o zdrowiu. Kolejny projekt zakłada przeznaczenie 7 proc. PKB na ochronę zdrowia.
  5. Kolejny pomysł był szeroko komentowany i dotyczy tego, że państwo dołoży młodym rodzinom oraz tym wielodzietnym do wkładu własnego przy zaciąganiu kredytu mieszkaniowego. Mogłoby to funkcjonować już w tym roku, a według wcześniejszych zapowiedzi chodzi nawet o 100 tys. zł.
  6. Następne działanie to ułatwienie postawienia domu do 70 m kw., na co nie będzie wymagane pozwolenie. Nie będzie też potrzeby zatrudniania kierownika budowy i prowadzenia książki, a inwestycje będzie można rozpocząć na podstawie zgłoszenia jej do gminy. Obecnie takie rozwiązanie funkcjonuje w stosunku do domów do 35 m kw. To także ma być zrealizowane jeszcze w tym roku.
  7. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli gotówka wypłacana rodzinom za drugie i kolejne dziecko do 3. roku życia. Mowa o 12 tys. zł płaconych w transzach przez rok lub dwa lata – do decyzji rodzica. Zmiana ma wejść w życie w styczniu 2022 roku.
  8. Program Inwestycji Strategicznych to z kolei pieniądze dla samorządów na rozwój. Uruchomienie funduszu planowane jest do końca tego roku.
  9. Premier zapowiedział też wyższe dopłaty do paliwa rolniczego (ze 100 zł do 110 zł za jeden hektar) i ułatwienia bezpośredniej sprzedaży swoich produktów i wyrobów przez rolników.
  10. W Polsce ma powstać kilkadziesiąt centrów nauki – mniejszych wersji tego warszawskiego. Mają wyrastać w małych i średnich miastach. To także projekt, który ma wejść w życie w tym roku.

To wszystko kosztowne projekty, ale premier mówił, że pieniądze na to będą. „Chcemy aby osoby, które zarabiają do 12 tys. zł miesięcznie były beneficjentami tej zmiany albo żeby była dla nich neutralna. To dopiero ci, którzy zarabiają 15 – 30 tys. zł będą trochę dokładać do tego systemu poprzez składkę zdrowotną. Ich też będzie dotyczyć, jeśli są na umowie o pracę, kwota wolna i wyższy próg podatkowy.” – oświadczył.

News4Media, fot. gov.pl

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.