Udało się dotrzymać ostatnio zapowiadanego terminu otwarcia szkoły w Mysłakowicach. Gigantyczna, jak na warunki gminy, inwestycja otrzymała wszystkie niezbędne pozwolenia i uczniowie z gminy Mysłakowice w semestrze letnim uczyć się już będą w pachnącej nowością, nowoczesnej i wyposażonej placówce.

Realizacja inwestycji zaplanowanej na 40 mln zł nie była łatwa. Rada Gminy Mysłakowice zdecydowała o budowie szkoły na początku 2021 r.. Budżet zaplanowano na 40 mln zł. Zbudowano ją dla około 400 uczniów, z dużą halą sportową (na trzy boiska do siatkówki).

Przeprowadzenie inwestycji poprzedziło wyemitowanie obligacji komunalnych w kwocie 20 mln zł z okresem spłaty do 2039 roku. Sytuacja finansowa samorządu Mysłakowic, według zapewnień wójt Michała Ormana miała nie zostać pogorszona. Budowa szkoły w Mysłakowicach jest końcowym elementem programu odbudowy infrastruktury oświaty na terenie Gminy Mysłakowice. W 2017 roku zmodernizowano i rozbudowano przedszkole w Mysłakowicach, w latach 2018-2019 wykonano termomodernizację szkoły w Łomnicy.

Sytuacja w gospodarce mocno pokrzyżowała optymistyczne plany. Przewidywano zakończenie budowy szkoły w Mysłakowicach w 2023. Terminu utrzymać się nie udało, tak jak i zaplanowanych wydatków. Przez szalejąca w ostatnim czasie inflację koszt budowy radykalnie wzrósł, według szacunków o 60 proc. Gmina musiała pilnie ratować się dofinansowaniem przedsięwzięcia. Wystawiła też na przetarg zabytkowy pałac w Mysłakowicach (właśnie ogłoszono III przetarg z ceną wywoławczą 14 mln zł). Inwestycje udało się dokończyć z niewielkim w gruncie rzeczy poślizgiem dzięki dofinansowaniu z ministerstwa oświaty. Tuż przed wyborami gmina dostała z programu Polski Ład 5 mln zł na dokończenie instalacji sanitarnej, elektrycznej, teletechnicznej wraz z tynkami, 8 mln zł zł na budowę zewnętrznego kompleksu boisk przy szkole wraz z bieżnią lekkoatletyczną i 1 mln zł z MEN na dodatkowe potrzeby związane z kontynuacją zadania. Łącznie (przez cały okres inwestycji) dofinansowanie wyniosło 43 840 900 zł. Gmina mogła skończyć szkołę. Wójt solennie podziękował poseł i minister Marzenie Machałek (co niewiele pomogło, bo PiS przegrał w Mysłakowicach z kretesem).

Fot. FB gminy Mysłakowice

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.