Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej dysponuje dwoma tomografami komputerowymi. Jeden wykorzystywany jest do szybkiej diagnostyki w ramach Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, drugi zaś używa się na potrzeby innych oddziałów oraz dla pacjentów z zewnątrz.

W listopadzie ubiegłego roku awarii uległ drugi z tych tomografów, który miał już ponad 10 lat, a jego naprawa szacowana była na ponad 700 tys. zł.

Od tego momentu dyrekcja szpitala zabiegała o nowe urządzenie, ponieważ nie posiadała własnych środków na jego wymianę. Kilka tygodni temu stosowny wniosek do rządu o przekazanie dla szpitala w Jeleniej Górze nowego tomografu komputerowego złożył wojewoda dolnośląski. Wsprcia staraniom szpitala  udzielił także senator Krzysztof Mróz.

Brak jednego z tomografów, który jest niezbędnym urządzeniem we współczesnej diagnostyce medycznej, był dla szpitala poważnym problemem. Wszyscy pacjenci musieli korzystać z tomografu znajdującego się przy SORze, co mocno dezorganizowało pracę szpitala. – Swoje prośby o wymianę niesprawnego urządzenia kierowaliśmy do wielu osób i instytucji. Bardzo szybko na nasze apele odpowiedział senator Krzysztof Mróz, który zadeklarował wszelką pomoc w tym zakresie- dziękuje za pomoc Tadeusz Szczerbaty, zastępca dyrektora szpitala.

Tomograf komputerowy, który trafi do Jeleniej Góry pochodzi  z zasobów Agencji Rezerw Materiałowych. Z tej puli  zostanie przekazanych szpitalom w całej Polsce19 tomografów komputerowych.

Jak mówił kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki, urządzenia te mają trafić do wybranych szpitali w ciągu kilku najbliższych dni. Wszystkie zakupione przez Agencję Rezerw Materiałowych tomografy są nowe, od różnych producentów i mają różne parametry. Wybór urządzenia dla konkretnego szpitala będzie dokonywany w uzgodnieniu z dyrekcją poszczególnych placówek, uwzględniając ich specyficzne potrzeby. – Kontaktowałem się z premierem Mateuszem Morawieckim, który wstępnie potwierdził, że jeleniogórski szpital otrzyma potrzebny tomograf – mówi Krzysztof Mróz, senator ziemi jeleniogórskiej.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.