Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro chce całkowicie odmienić prawo rodzinne w Polsce. Po skuteczności w egzekwowaniu alimentów, teraz przyszedł czas na rozwody. Małżeństwa, które postanowią unieważnić swój związek, będą musiały zmierzyć się z utrudnieniami.

Trudniej o zakończenie małżeństwa

Sprawę opisuje wtorkowa publikacja „Super Expressu”. Według ustaleń dziennikarzy, przygotowany jest już projekt ustawy, który wkrótce ma trafić pod obrady sejmu. Dokument zakłada wprowadzenie narzędzi, których zadaniem będzie scalenie rodzin z małymi dziećmi.

Nowością mają być trwające przez miesiąc, rodzinne postępowania informacyjne, które obowiązkowe będą dla małżeństw jeszcze przed złożeniem pozwu rozwodowego. Po zakończeniu procedury, w trakcie trwania procesu, sąd będzie mógł zawiesić go, jeśli zaistnieje w jego ocenie szansa na utrzymanie małżeństwa. Zmiany spowodują również, że sąd będzie miał obowiązek zaproponowania parze z nieletnim dzieckiem bezpłatnej ugody mediacyjnej.

„Chodzi przede wszystkim o ochronę dzieci, które najbardziej tracą na sprawach rozwodowych. Teraz do sądów trafiają pozwy, które w 10 proc. nie kończą się rozwodem. Liczymy na to, że dzięki mediacjom ten odsetek znacząco się zwiększy. Szacujemy, że skorzysta z nich od 30 do 50 proc. par” – wyjaśnia dziennikowi wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

Alimenty natychmiastowe

Resort Zbigniewa Ziobry chce również, aby pieniądze docierały do dzieci szybciej i w mniej skomplikowany sposób. W założeniu alimenty natychmiastowe mają być przyznawane na podstawie uproszczonego formularza i bez załączania dowodów. Taki pozew ma być rozpatrywany przez sąd w ciągu 14 dni.  Przy jednym dziecku stawka alimentów natychmiastowych to 21 proc. minimalnego wynagrodzenia, przy dwojgu – 19 proc., przy trojgu  – 17, przy czworgu – 15 i przy pięciorgu oraz większej liczbie dzieci – 13 proc. W roku 2022 oznaczałoby to stawki: 630zł (jedno dziecko), 1140zł (dwoje dzieci), 1530zł (troje dzieci), 1800zł (czworo dzieci), 1950zł (pięcioro dzieci) i 350 na każde kolejne dziecko. Zgodnie z projektem ustawa wejdzie w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.

News4Media/ fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.