Początek roku to również czas rozliczeń z fiskusem. W styczniu to pracodawcy przesyłają do Urzędu Skarbowego informacje o dochodach swoich pracowników. Już od wtorku 15 lutego podatnicy znajdą te dane w elektronicznym systemie obsługiwanym przez Krajową Administrację Skarbową i Ministerstwo Finansów, dzięki czemu będą mogli złożyć też coroczną deklarację.

Podatnicy co roku zobowiązani są do złożenia deklaracji podatkowych. W 2022 roku rozliczamy się z dochodów osiąganych przez cały 2021 rok. Fiskus sprawdzi, czy wysokość zaliczek odciąganych od wynagrodzenia pokrywa się z tą, do której zobowiązują nas przepisy. Jeśli zapłaciliśmy za dużo – dostaniemy zwrot, jeśli za mało – musimy dopłacić. Teraz jest również moment, w którym zastosować możemy przysługujące nam ulgi.

To wszystko zrobimy w bardzo prosty sposób za pomocą przygotowanego przez KAS i MF portalu podatki.gov.pl. Po zalogowaniu znajdziemy w nim wszystkie informacje, które do Urzędu Skarbowego przesłał wcześniej nasz pracodawca. System w sposób automatyczny dokonał wstępnego rozliczenia, które możemy zaakceptować lub zmodyfikować, a następnie bez wizyty w urzędzie i wypełniania papierowych druków przesłać wprost do fiskusa.

Poniżej przedstawiamy instrukcję krok po kroku, która ułatwi obsługę tego narzędzia.

1. W pierwszej kolejności należy w przeglądarce internetowej otworzyć witrynę „twój e-PIT” i kliknąć niebieskie okienko „e-Urząd Skarbowy – zaloguj się”.

2. W kolejnym kroku konieczne będzie logowanie. Do wyboru mamy łącznie pięć sposobów:

– za pośrednictwem Profilu Zaufanego,
– dowodem elektronicznym,
– przez bankowość elektroniczną,
– poprzez aplikację mObywatel,
– wpisując dane osobowe i podatkowe z poprzednich lat.

3. Po pozytywnym przejściu weryfikacji otworzy się nasz profil, w którym należy kliknąć okienko „Twój e-PIT”. Wyświetlą się wszystkie przesłane przez pracodawców informacje o dochodach.

4. W kolejnym kroku możemy podjąć cztery działania:

– zaakceptować automatycznie przygotowane zeznanie,
– zmienić sposób rozliczenia (np. z małżonka na osobę samotnie wychowującą dzieci), zmienić dane, dodać przysługujące ulgi z listy, odliczyć 1 proc., wpisując numer KRS wybranej organizacji pożytku publicznego, a następnie zaakceptować zeznanie,
– odrzucić przygotowane zeznanie i wypełnić je samodzielnie,
– powstrzymać się od działania – wówczas z dniem 30 kwietnia wprowadzone automatycznie dane zostaną zaakceptowane odgórnie.

Każdorazowo potwierdzenie przesłania deklaracji poświadczone zostanie dostępnym do pobrania Urzędowym Poświadczeniem Odbioru (UPO).

Do kiedy jest czas na rozliczenie?

Terminy zobowiązujące do złożenia deklaracji podatkowej uzależnione są od sposobu uzyskiwania dochodów:

1. Do 28 lutego muszą rozliczyć się osoby uzyskujące dochód metodą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28).

2. Do 2 maja muszą rozliczyć się osoby osiągające przychody z tytułu:

– działalności gospodarczej (PIT-36),
– działalności gospodarczej z podatkiem liniowym (PIT-36L),
– umowy o pracę lub cywilnoprawnej (PIT-37),
– przychodów kapitałowych, np. inwestorzy giełdowi (PIT-38),
– sprzedaży nieruchomości (PIT-39),
– emeryci i renciści, którzy chcą przekazać 1 proc. podatku na OPP (PIT-OP).

News4Media/fot. iStock

2 komentarze

  1. Dla mnie lepszym rozwiązaniem jest Pitax. Za darmo rozliczy, wyśle deklarację do US, bez błędów i nie muszę sprawdzać, z jakich odliczeń mogę korzystać, bo program sam mi to podpowiada.

    • Hans z Niemiec Odpowiedź

      To faktycznie przykre, chcesz o tym porozmawiać? Będziesz mogła wypłakać się w mój mankiet, a potem pójdziemy na loda, ok?

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.