Egzaminy na prawo jazdy w dolnośląskich ośrodkach ruchu drogowego będą droższe od 1 kwietnia. Opłata za egzamin teoretyczny rośnie do 50 zł, a za praktyczny – do 200 zł.

Sejmik samorządowy już na pierwszej tegorocznej sesji skorzystał z delegacji, jaką daje mu nowelizacja Prawa o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami (weszły w życie 1 stycznia) i podniósł opłaty za egzaminy na prawo jazdy. Wysokość tych opłat ustala sejmik (jako akt prawa miejscowego) w wysokości, która nie może przekroczyć kwot maksymalnie wskazanych ustawą. Nowelizacja ustawy podniosła te maksima do 50 zł za egzamin teoretyczny, 200 zł za egzaminy teoretyczne na prawa jazdy w kategoriach AM, A1, A2, A, B1, B, C1, D1, T i na tramwaj oraz do 250 zł za egzaminy na kategorie C i D oraz dotyczące zestawów z przyczepą (+E). Sejmik zdecydował o wprowadzeniu maksymalnych stawek za egzaminy przeprowadzane w dolnośląskich ośrodkach ruchu drogowego, opłaty będą więc tożsame z maksymalnymi stawkami wskazanymi w ustawie. Zmiany wchodzą w życie 1 kwietnia 2023 r.

Aktualnie obowiązują opłaty w wysokości 30 zł za egzamin teoretyczny i 140 zł na prawo jazdy kategorii B (tez były w maksymalnej, dopuszczonej przez rozporządzenie ministra transportu (dotąd to on ustalał maksima).

Podwyżek można się teraz spodziewać co roku, bo zmieniła się zasada ustalania maksymalnych wysokości opłat egzaminacyjnych. Wzrastać będą automatycznie o wskaźnik inflacji.

Sejmik uzasadnia podwyżkę tym, że ostatnio stawki opłat za egzaminy zmieniane były w 2013 r i od tego czasu koszty funkcjonowania WORD znacząco wzrosły. W tym czasie znacząco wzrosły koszty ponoszone przez placówki DORD: olej napędowy podrożał o 44 proc., wynagrodzenia pracowników o 71 proc., a średni koszt OC o 150 proc.

1 Komentarz

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.