W czwartek prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie, które pozwoliło ustanowić stan wyjątkowy na terenie niespełna dwustu miejscowości graniczących z Białorusią. Ma to związek ze wzmożonymi próbami wejścia na terytorium naszego kraju. Co znalazło się w treści dokumentu?

Co się dzieje na granicy?

W miejscu, gdzie Polska znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Białorusi utknęła kilka tygodni temu grupa uchodźców podających się za obywateli Afganistanu. Migranci ubiegają się o azyl w naszym kraju, jednak władze uniemożliwiają im skorzystanie z ochrony. Według wielu świadków, osoby te mają być pobawione możliwości zaspokajania nawet podstawowych, życiowych potrzeb a ich stan zdrowia pogarszać się. Granicy pilnują funkcjonariusze Wojska Polskiego, policji oraz Straży Granicznej.  Powstaje tam również płot z drutu kolczastego, aby dodatkowo wzmocnić zabezpieczenia.

Stan wyjątkowy

W czwartek w Dzienniku Ustaw ukazało się podpisane przez Andrzeja Dudę rozporządzenie, które wprowadza stan wyjątkowy na terenie 183 miejscowości położonych tuż przy granicy z Białorusią.

Reżim Łukaszenki chce wypchnąć migrantów na teren Polski, Litwy i Łotwy, aby zdestabilizować sytuację w regionie, dlatego musimy na 30 dni wprowadzić stan wyjątkowy. Pozwoli on uszczelnić granice i ułatwi prace służbom.” – wyjaśniał podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Co to właściwie oznacza?

W rozporządzeniu znalazły się następujące punkty:

1. Zawieszone zostało prawo do organizowania i przeprowadzania zgromadzeń, na obszarze objętym stanem wyjątkowym.

2. Zawieszono również możliwość organizowania i przeprowadzania na tym samym obszarze imprez masowych oraz prowadzonych w ramach działalności kulturalnej imprez artystycznych i rozrywkowych, niebędących imprezami masowymi.

3. Wprowadzony został obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość przez osoby, które ukończyły 18 lat, przebywające w miejscach publicznych na obszarze objętym stanem wyjątkowym. Osoby niepełnoletnie, uczące się, muszą mieć przy sobie legitymację szkolną.

4. Należy stosować się do zakazów przebywania w ustalonym czasie w oznaczonych miejscach, obiektach oraz obszarach.

5. Nie wolno utrwalać za pomocą środków technicznych wyglądu lub innych cech określonych miejsc, obiektów lub obszarów.

6. Ograniczono prawa posiadania broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych oraz innych rodzajów broni, poprzez wprowadzenie zakazu ich noszenia.

7. Ograniczono dostęp do informacji publicznej dotyczącej czynności prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym, w związku z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji.

News4Media/ fot. gov.pl

2 komentarze

  1. PiS.Bolszewik_Czekista Odpowiedź

    Wąsik odpowiada za patologie w policji. Śmierć na komisariacie, gaz, łamanie rąk i pałkę teleskopową rozbijaną na głowie fotoreportera. Obrzydliwa postać. Marcin Rudnicki potwierdził jego problemy zdrowotne. Całowanie namiętne z psem bokserką było wisienką na torcie tej ekipy.

  2. PiS.Bolszewik_Czekista Odpowiedź

    PiS bolszewicy kradną bez umiaru. Nie potrzeba wycieku maili wysokich funkcjonariuszy PiS nt. Polskiej Grupy Zbrojeniowej żeby wiedzieć, że rząd PiS konsekwentnie krok po kroku degradował polski państwowy przemysł obronny. Karuzela kadrowa, areszty prezesów, Misiewicze, akwaryści w zarządach i straty finansowe.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.