Czechy, w ramach działań ograniczających rozprzestrzenianie się koronawirusa, wprowadzają restrykcje dla podróżnych z krajów uznanych za obszar wysokiego ryzyka (obszar czerwony w systemie „Samafor”). Od poniedziałku 9 listopada Polska będzie uznawana właśnie za taki obszar.
Co do zasady nasz południowy sąsiad wprowadza zakaz wjazdu do Czech podróżnych z krajów wysokiego ryzyka, w tym z Polski. Wjeżdżać będą mogły tylko osoby z wąskiego kręgu wyjątków (prawo pobytu w RC, członkowie rodzin obywateli RC, pracownicy transportu międzynarodowego, studenci studiujący w RC, także w uzasadnionych, nagłych sytuacjach).
W przypadku takich wjazdów osoby, które w ciągu 14 dni przebywały dłużej niż 12 godzin na terytorium państw oznaczonych na czerwono są one zobowiązane do zgłoszenia tego faktu przed wjazdem na terytorium Czech poprzez wypełnienie elektronicznego formularza. Na granicy lub podczas kontroli w kraju (Czesi na razie nie planują wprowadzenia stałych kontroli na granicy) muszą okazać dowód o wypełnieniu elektronicznego formularza. W ciągu 5 dni od wjazdu do Czech muszą też wykonać na własny koszt test na obecność SARS-CoV-2 i do czasu uzyskania wyniku testu nie mogą opuszczać miejsca pobytu wskazanego w formularzu. Zamiast przeprowadzać test w Czechach, można okazać negatywny wynik testu PCR, wykonanego w kraju UE nie wcześniej niż 72 godz. od wjazdu.
Obowiązek testowania nie dotyczy m.in. osób, które będą przebywać w Czechach krócej niż 12 godzin oraz pracowników transgranicznych.
 

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.