Zbliża się 30. Finał Wielkiej  Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tegoroczna zbiórka z kulminacją 30 stycznia przeznaczona jest na szeroko pojętą okulistykę dziecięcą i zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci.

Tegoroczny finał miał już swój jeleniogórski akcent. Cel zbiórki i szczegóły finału ogłoszono w październiku w Tuszynie. W czasie tego  briefingu Jurek Owsiak zaprezentował charakterystyczną bojkę ratowniczą, którą David Hasselhoff, gwiazdor serialu „Słoneczny Patrol”, przekazał prezydentowi Jeleniej Góry, Jerzemu Łużniakowi, z przeznaczeniem na aukcje Allegro dla WOŚP.  

Fot. Stanisław Wadas/WOŚP

WOŚP to jednak także wymierna pomoc udzielana placówka medycznym w naszym regionie. Na przestrzeni 30 lat taj akcji charytatywnej do szpitali i innych podmiotów niosących pomoc medyczną trafił sprzęt warty prawie 10 mln zł.

Tylko po dwóch ostatnich finałach placówki dostały od WOŚP wyposażenie warte prawie 1,5 mln zł. Warto wskazać na czym polegało to wsparcie, bo pokazuje ono, że  to wsparcie, bo pokazuje, że ofiarowane w zbiórce pieniądze do nas wracają.

– ZOZ Bolesławiec: siedem łóżek szpitalnych i dwa kardiomonitory;

– oddział psychiatrii dziecięcej w szpitalu dla nerwowo i psychicznie chorych w Bolesławcu: sprzęt do prowadzenia testów psychologicznych i pedagogicznych;

– WCSKJ Jelenia Góra: tor laparoskopowy, zestaw instrumentów do laparoskopii (chirurgia), aparat do znieczulania dzieci z monitorem, dermaton elektryczny z siatkownicą, wiertarka ortopedyczna (blok operacyjny);

– PCZ Kamienna Góra: 6 kardiomonitorów, 2 respiratory, łóżka szpitale;

PCZ Lwówek: 2 respiratory, 3 kardiomonitory, łóżka szpitalne;

Wielospecjalistycznych SP ZOZ Zgorzelec: 14 łóżek, sprzęt do prowadzenia testów psychologicznych i pedagogicznych (oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży w Sieniawce)   

W sumie przez te lata sprzęt od WOŚP trafiał do 12 miejscowości naszego regionu. To Bogatynia, Bolesławiec, Jelenia Góra, Kamienna Góra, Karpacz, Kowary, Lubań, Lubawka, Lwówek, Miłków, Piechowice i Zgorzelec. Tych miejscowości jest właściwie jeszcze więcej, ale choć do niektórych trafiał sprzęt, to placówki te organizacyjnie są przypisane do jednostek nadrzędnych. Dlatego nie ma np. Bolkowa, choć tamtejszy zakład opiekuńczo-leczniczy (podległy jeleniogórskiemu szpitalowi) otrzymał sprzęt o wartości ponad 500 tys. zł, ani Gryfowa (prawie 300 tys. zł dla oddziału opieki długoterminowej, w ramach PCZ w Lwówku Śląskim). Pomocy nie są pozbawione także małe miejscowości, o czym świadczy Miłków, gdzie do ZOL-u trafił sprzęt warty 342 671 zł.

Dokładna wartość sprzętu, który trafił do Jeleniej Góry to 3 168 783 zł. Oczywiście zdecydowana większość sprzętu – o wartości prawie 3 mln zł – trafiła do (wliczając w to także sprzęt przekazywany po pierwszych finałach Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu) Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej. W WCSKJ z kolei najwięcej sprzętu trafiło na oddział Neonatologiczny z Pododdziałem Patologii Noworodka i Pododdziałem Intensywnej Opieki Neonatologicznej. Łączna wartość urządzeń tam przekazanych wynosi ponad 1,18 mln zł. Wśród przekazanego sprzętu znalazły się m.in bilirubinometr, stanowisko do resuscytacji, dwa kardiomonitory, dwa inkubatory, inkubator do opieki intensywnej.
Najhojniejsza dla jeleniogórskiego szpitala Orkiestra była po 26. Finale, czyli w 2018 r. Wtedy trafił tu sprzęt wartości prawie 1 mln zł.
Z pomocy Orkiestry korzystały też inne jeleniogórskie instytucje. Karkonoska Grupa GOPR, do której trafił sprzęt wartości prawie 200 tys. zł, otrzymała m.in. dwie hondy i dwie przyczepy ratunkowe dla czterokołowców, a Związek Kombatantów wart 3,5 tys. aparat EKG. Wśród obdarowanych były też m.in. kuratorium oświaty, gdy jeszcze mieściło się w Jeleniej Górze, pogotowie ratunkowe czy Rejonowy Sztab Ratownictwa SKSR.

Drugą pod względem wartości placówką, do której trafiał sprzęt od WOŚP jest szpital w Bolesławcu. Placówka otrzymała sprzętu za blisko 1,6 mln zł, z czego większość po przedostatnim ostatnim finale, czyli w 2020 r. Do Łużyckiego Centrum Medycznego w Lubaniu trafiły urządzenia warte 1,45 mln zł. Przede wszystkim na oddział neonatologiczny, ale także na pediatrię, otolaryngologię i do zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego.
940 tys. zł, to wartość sprzętu, który WOSP przekazał szpitalowi kamiennogórskiemu, a 870 tys. zł warty był sprzęt, który trafił do szpitala w Zgorzelcu.

2 komentarze

  1. Czy znów księża będą odpędzać mlodzież z pod kościoła?
    Jak długo będziemy utrzymywać kler?

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.