Po 48. w najbliższy weekend rozgrywane miały być zawody sztandarowej polskiej imprezy w narciarstwie biegowym – Biegu Piastów. Już wiadomo, że do rywalizacji na jakuszyckich trasach nie dojdzie. Organizatorzy przegrali z pogodą – wysokie temperatury i deszcz zamiast opadów śniegu sprawiły, że na trasach nie ma wystarczającej ilości śniegu.

Rozgrywane od prawie pięciu dekad zawody, dotąd odwoływane były tylko dwa razy, do tego tylko raz z powodów atmosferycznych. Po raz pierwszy odwołano je w 1982 r. przez stan wojenny. Drugi przypadek – wówczas z braku śniegu – miał miejsce w 1998 r. Teraz mamy taka sytuacje po raz trzeci. Niepocieszonych zapewne pozostaje ponad 6 tys. zgłoszonych uczestników.

Organizatorzy informują:

Z przykrością informujemy, że z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych, a konkretnie braku śniegu, wysokich temperatur i deszczu oraz niepomyślnych prognoz pogodowych, jesteśmy zmuszeni odwołać 48 KGHM Bieg Piastów Festiwal Narciarstwa Biegowego, który miał odbyć się w terminie 24.02-03.03.2024. Niestety warunki pogodowe są poza naszą kontrolą. Bezpieczeństwo uczestników oraz jakość samego wydarzenia są dla nas priorytetem, dlatego podjęliśmy trudną decyzję o odwołaniu zawodów.

1. Pakiety startowe na 48 KGHM Bieg Piastów na wszystkie dystanse, z numerami startowymi i gadżetami, będzie można odebrać w Jakuszycach w terminach, które wkrótce podamy, a zawodnikom, którzy w terminie odwołanych głównych konkurencji przyjadą do Jakuszyc, zaproponujemy inne formy spędzenia czasu. Planujemy wycieczki biegowe i piesze na różnych dystansach z ogniskiem oraz premierę filmu o Julianie Gozdowskim. O szczegółach wkrótce poinformujemy.

2. Wszystkim, którzy zgłosili się na 48 KGHM Bieg Piastów Festiwal Narciarstwa Biegowego, zaoferujemy zniżkę opłaty startowej na Bieg Piastów w 2025 roku. Wysokość zniżki (co najmniej 50 procent) podamy w najbliższych dniach. Bardzo prosimy o przyjęcie tej propozycji ze zrozumieniem, gdyż ponieśliśmy już około 80 procent kosztów organizacyjnych.

3. Osoby zainteresowane startem w celu zdobycia pieczątek do paszportu Worldloppet umożliwimy to pod warunkiem pokonania na nartach co najmniej połowy odpowiedniego dystansu w pobliżu Jakuszyc, np. w czeskich Karkonoszach lub Górach Izerskich, i rejestracji tego biegu przez gps. Szczegóły tego rozwiązania, po uzgodnieniach z Worldloppet, przekażemy wkrótce.


Za wszystkie problemy, które wynikają z odwołania zawodów, przepraszamy. Jest to dla nas bardzo trudna i bolesna decyzja. Prosimy o wyrozumiałość.

Fot. BP (Zdzisław Salik)

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.