Na cmentarzu w Cieplicach należącym do parafii świętego Jana Chrzciciela pojawiły się rzucające się w oczy informacje o zaległościach w opłatach za groby. Problem w tym, że kartki z wielkim napisem „Grób przeznaczony do likwidacji” zostały umieszczone na konkretnych nagrobkach. W tej sprawie dzwonili do nas czytelnicy. „Czy nie można było tej sprawy załatwić delikatniej?” – pytali. – Czy o zaległościach w opłatach nie można było informować w czasie wizyt kolędowych? Przecież większość z tych grobów jest zadbana” – nie mogą spokojnie przejść nad sprawą interweniujący jeleniogórzanie.

Postaraliśmy się jednak podejść do sprawy na chłodno. Prawdopodobnie można było sprawę załatwić delikatniej, ale pamiętajmy, że okres chodzenia po kolędzie przypadał w tym roku na czasie pandemii i miał bardzo ograniczony wymiar. Nie da się też uciec od argumentu, że to na osobach opiekujących się grobami spoczywa obowiązek uiszczania opłat.

Dodatkowo parafia pd wezwaniem świętego Jana Chrzciciela dysponuje bardzo nowoczesną i dobrze zarządzaną stroną internetową. Nie zajęło nam wiele czasu, aby odszukać na niej informacji na temat cmentarza parafialnego.

„Informujemy, że została zakończona inwentaryzacja cmentarza parafialnego przy ul. Jagiellońskiej. Dzięki pracom powstały mapy i plany, sporządzane na podstawie danych z pomiaru geodezyjnego, spis z natury wszystkich osób pochowanych na cmentarzu, stworzono system administracji oraz zbudowano stronę internetową cmentarza.

Inwentaryzacja wykazała wiele zaległości w opłatach za przedłużenie grobów. Wg Ustawy ważność grobu jest na 20 lat. Dlatego na poszczególnych pomnikach będą przyczepione informacje, które groby są prawdopodobnie do likwidacji. Na początku taka informacja pojawi się w sektorze/kwaterze IV. Systematycznie będą pojawiały się kolejne informacje dotyczące ważności grobu w następnych sektorach/kwaterach. Prosimy o zgłaszanie się do kancelarii parafialnej w celu wyjaśnienia.”

Taki komunikat pojawił się mniej więcej na stronie parafii na początku roku. Jest tam również zamieszczona instrukcja co należy zrobić, gdy zalega się z opłatą za dany grób.

„Na stoliku na środku kościoła można zabrać deklarację dysponenta. Prosimy wszystkich dysponentów grobu o wypełnienie odpowiedniego formularza i dostarczenie do kancelarii parafialnej. Deklaracje można też pobrać ze strony internetowej cmentarza lub w kancelarii.”

Można więc wnioskować, że osoby uczestniczące w życiu parafii zostały powiadomione o stanie rzeczy. A pojawienie się ogłoszeń na pomnikach to ostateczność. I jak widać są to działania skuteczne.

8 komentarzy

 1. PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  Polska pod okupacją Polaków, nie ma nic gorszego dla państwa jak dopuścić do władzy ludzi prymitywnych i głupich. Za nimi idzie podłość, nieprawość i niesprawiedliwość i nienawiść.

 2. PO jak podwyżki. Odpowiedź

  Od nas od POLAKÓW nigdy więcej nie dostaniecie władzy nad NASZYM PIĘKNYM KRAJEM—POLSKĄ wy złodzieje i szwabsko-sowieckie donosiciele . Koniec i kropka tu CZERWONY kmiocie. Nawet nie pomoże wam ta ZAKŁAMANA i pełna jadu da nas do POLAKÓW ta wasza ZAKŁAMANA Telewizja TVN. Poniał Wania.

 3. To już koniec pPISowsko katotalbańskiej władzy. Kler wszędzie widzi kasę.
  Wywalony biskup ,czeka w kolejce siedmniu ,po październiku odejdą stare zgredy.

 4. PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  Jak się akceptowało słowo „kanalie” w wykonaniu małego kulawego z Żoliborza w kierunku posłów opozycji na Sejm Rzeczypospolitej, to się nie ma żadnego moralnego prawa do oceniania podobnych określeń do innych osób służących najjaśniejszej faszystowskiej wolsce.

 5. PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  Polska łamie prawo. Nie przyjmując wniosków o azyl i nie zapewniając ochrony do czasu rozpatrzenia wniosków, łamie jednoznaczne prawo międzynarodowe, które ratyfikowała. Trzeba o tym krzyczeć głośno, we wszystkich językach. Uchodźcy nie są nielegalni. Polska łamie prawo.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.