Kolejny raz jest głośno o metropolicie krakowskim. Tym razem arcybiskup Marek Jędraszewski wygłosił homilię w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Duchowny mówił o rodzinie. 

Zdajemy sobie jednak sprawę, jak myślenie czysto kalkulujące – opłaca się, nie opłaca, warto, nie warto – coraz bardziej brutalnie wchodzi w nasz sposób myślenia (…) o wspólnocie małżeńskiej i rodzinnej. To właśnie z czysto ludzkiego myślenia wynika rozszerzająca się swoista plaga związków nieformalnych ludzi, żyjących w takich wspólnotach, a niemających nawet żadnych przeszkód ku temu, by zawrzeć małżeństwo. To nieszczęście społeczne dotyka Polskę również w postaci coraz liczniejszych rozwodów.” – zdiagnozował w niedzielę, w małopolskim sanktuarium metropolita krakowski podczas wygłoszonej homilii. Są to kolejne słowa duchownego, które odbijają się szerokim echem w mediach. Wcześniej mówił o „tęczowej zarazie” czy tłumaczył, że „nieszczęście kobiety zaczyna się, gdy chce być mężczyzną-bis”.

Teraz media dużo uwagi poświęcają słowom wypowiedzianym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Arcybiskup mówił o rodzinie. Ocenił, że obecnie zaczyna dominować w tej sferze myślenie ekonomiczne i kalkulowanie, czy zawieranie małżeństwa się opłaca. Właśnie w tym kontekście padły słowa o „pladze związków nieformalnych”. Hierarcha przestrzegał także przed egoizmem w małżeństwie, które – jak dodał – jest wynikiem „neopogańskiej kultury”.

Dlatego duchowny zachęcał do spojrzenia na związek przez pryzmat Boga oraz przekroczenia ziemskiego myślenia o małżeństwie. Pielgrzymom, którzy przybyli do małopolskiego sanktuarium życzył, aby ich rodzinom przyświecała prawda, a nie egoizm i hedonizm. „Prawda o chrystusowym krzyżu, tzn. o miłości ofiarnej, z siebie dla drugiego, zatroskaniu o jego szczęście na ziemi, ale i w szczęście wieczne. To miłość, która myśli przede wszystkim o drugim; o tym, aby ktoś był ze mną szczęśliwy. Prawda o miłości zawarta w krzyżu Jezusa jest zaprzeczeniem wielkiej pochwały egoizmu (…), która płynie ze współczesnej, neopogańskiej kultury.” – apelował.

News4Media, fot.: sw.gov.pl

4 komentarze

 1. PiS.Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  Nareszcie wypowiedział się odrażający typ o swoich klechach. Plaga nieformalnych związków.

 2. PiS.Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  Kolejna porcja e-maili od towarzysza Miszy Dworczyka a pośród nich perełka.

  Krzyworyjec Morawiecki: „Nie mamy pieniędzy. Budżetowo jesteśmy w strukturalnym deficycie i 70 mld pod kreskę”.

  Euro nie ma i już nie. Będzie dla towaryszczów narodników pisbolszewików.

  Idźcie po bratnią pomoc do baćki zza Buga. J ob waszu mat’

 3. PiS.Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  Kłamią w dzień, klamią w nocy gangsterzy małego kulawego führera x Żoliborza , a doświadczeń swoich kamratów nie stosują.
  By zwiększyć dzietność, ogrodnik latał za pieniądze podatników odrzutowcem na Podkarpacie i ćwiczył, ćwiczył z małolatami.
  Pod kreskę..

 4. A może ludzie po prostu nie chcą, by tak zgniła moralnie instytucja jak kościół katolicki mówiła im, jak mają żyć?

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.