Pomysłodawcą akcji, mobilizującej do oddawania krwi i osocza są pracownicy jeleniogórskiego pogotowia ratunkowego. Sięgnęli po tak popularną ostatnio formułę challengu – wyzwań realizowanych przez kolejnych nominowanych.
– Zostaliśmy nominowani i podjęliśmy wyzwanie – mówią pracownicy urzędu miasta, którzy – jako reprezentacja magistratu – udali się wczoraj (wtorek, 13 kwietnia) do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, aby oddać krew i osocze. 4 osoby oddały krew pełną, a 2 osoby – osocze.
A Andrzej Marchowski, naczelnik Wydziału Promocji Urzędu Miasta w Jeleniej Górze dopowiada:
– Teraz pora na następnych. – Nominujemy Teatr im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze.
Jeleniogórskich samorządowców nominowali strażacy PSP w Jeleniej Górze, którzy odwiedzili wałbrzyskie centrum krwiodawstwa we wtorek przed tygodniem, a ich z kolei pracownicy pogotowia, którzy zainaugurowali akcję we wtorek 30 marca.
W organizacji przedsięwzięcia bierze udział także Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu, Caritas Diecezji Legnickiej oraz Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne. Ta ostatnia organizacja oddawanie krwi propaguje już od ponad dwóch lat pod hasłem „BezKresni”.

Na czym polega zmodyfikowana formuła, informują inicjatorzy.
– Celem jest organizacja kursów specjalnie przygotowanego busa do RCKiK w Wałbrzychu, którym pojadą osoby reprezentujące dany podmiot i podejmującymi tym samym wyzwanie, polegające na oddaniu osocza lub krwi pełnej. Akcję chcemy kontynuować w każdy wtorek, co najmniej do 11 lipca 2021 r., kiedy obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej – wyjaśniają pomysłodawcy.
Busa udostępnia Caritas Diecezji Legnickiej.
Data potencjalnego zakończenia zbiórki jest nawiązaniem do akcji „BezKresni”, zainicjowanej w 2018 r. przez Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 75. rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu. Ta inicjatywa kultywuje pamięć o Kresach dawnej Rzeczpospolitej i aktywizuje dawców osocza i krwi, preparatów tak potrzebnych każdego dnia, a szczególnie w okresie wakacji oraz trwającego stanu epidemii.
Zbiórki krwi wspiera też na różne sposoby miasto Jelenia Góra. Z inicjatywy urzędu i RCKiK, co środę na Plac Ratuszowy w Jeleniej Górze przyjeżdża krwiobus. Chętni mogą rejestrować się od godz. 9.00.
Oczywiście krew można też oddawać w punkcie przy ul. Ogińskiego 6 w Jeleniej Górze (budynek szpitala). Jest to możliwe w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 7.30 – 12.30.

 

 

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.