Jeszcze tylko do końca marca można korzystać z bonów turystycznych na dzieci do opłacenia usług turystycznych.  W województwie dolnośląskim takich bonów było 321 tysięcy przyznanych bonów turystycznych – 48,1 tys. ciągle jest niewykorzystanych. Bliskie ferie zimowe to dobry moment, aby je zrealizować.

– W naszym województwie nadal do wykorzystania jest prawie 50 tys. bonów turystycznych. W tej liczbie znajdują się bony, których rodzice jeszcze nawet nie pobrali na swój profil PUE, czyli nie aktywowali – przekazuje Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Tych nieaktywnych, czyli niepobranych bonów, pozostało ponad 48 tys., czyli około 15 procent bonów.  Warto się pospieszyć, zarówno z aktywacją, jak i realizacją płatności bonem, bo czasu na wykorzystanie zostało coraz mniej. Termin ważności bonu mija z ostatnim dniem marca tego roku.

Miejsc, gdzie można zapłacić bonami w całym kraju jest ponad 4,9 tys. A jeśli nie chcą wysyłać swoich dzieci gdzieś daleko, to z bonu można skorzystać również w województwie dolnośląskim. Płatność bonami przyjmuje tutaj 2,4 tys. podmiotów turystycznych. 

Rzeczniczka zapewnia, że zarówno aktywacja, jak i płatność bonem turystycznym, jest bardzo prosta i nie przysparza żadnych trudności. Wystarczy wejść na swój profil PUE, odnaleźć po lewej stronie zakładkę Polski Bon Turystyczny i aktywować ją, podając swój adres email i numer telefonu komórkowego. Po aktywacji bonu na PUE ZUS, na adres e-mail przekazany zostanie kod obsługi płatności.

– Trzeba go podać, kiedy płaci się bonem za usługę hotelarską lub imprezę turystyczną na terenie Polski. Każda płatność jest potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym, który jest wysłany SMS-em na podany wcześniej numer telefonu – mówi Iwona Kowalska-Matis.

Do tej pory suma płatności zrealizowanych bonami przez rodziców z naszego regionu przekroczyła 205,2 mln zł. W całym kraju transakcje bonami wyniosły 2,8 mld zł. Najwięcej zyskali przedsiębiorcy turystyczni i organizacje pożytku publicznego z terenu województwa małopolskiego i pomorskiego. Rodzice i opiekunowie zostawili tam w formie bonu odpowiednio 621 mln zł i 519 mln zł.

Rekordziści wśród świadczeniodawców zgarnęli z bonu setki milionów złotych. Najwięcej Energylandia, której przychody z bonu sięgnęły prawie 120 mln zł. Na trzecim miejscu jest Gołębiewski, którego jeden z hoteli znajduje się w Karpaczu. Dochód całej sieci z bonu to 25 mln zł. Wśród dziesięciu firm z największymi przychodami nie ma żadnej z naszego terenu. Największy przychód u nas miał Górski Kompleks Wypoczynkowy Osada Śnieżka w Łomnicy koło, gdzie trafiło ponad 8,5 mln zł. To zarazem najwyższy przychód na Dolnym Śląsku. Kolejne miejsca w naszym regionie to hotel Blue Mountain Resort w Szklarskiej Porębie (5,5 mln zł – 3. miejsce na Dolnym Śląsku), Mountain Hotel & SPA w Szklarskiej Porębie (2,9 mln zł – miejsce 6.), apartamenty Sun Seasons w Szklarskiej Porębie (2,8 mln zł – miejsce 7.).    

Bonem można płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne na terenie Polski tylko do końca marca 2023 r. Z samej usługi można skorzystać później. Listę podmiotów, które honorują bony turystyczne, można sprawdzić na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej. 

Fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.