Internetowi przestępcy rozpoczęli nową akcję. Polacy są zalewani mailami, które ma wysyłać rząd.

Czas przeprowadzenia tej operacji nie jest przypadkowy. Właśnie kończy się „sezon PIT-owy”. Do poniedziałku 2 maja trzeba rozliczyć się z fiskusem. Wiele osób, które już to zrobiło, czeka na pieniądze za skarbówki, bo w zeznaniu wyszło im, że państwo ma im oddać nadpłacony podatek.

I właśnie tę sytuację wykorzystują teraz internetowi przestępcy. Rozsyłają maile, które rzekomo pochodzą z Ministerstwa Finansów.

„Ministerstwo Finansów zwraca podatki zapłacone w 2021 r. Twój zwrot podatku w wysokości 375,10 zł. Proszę odebrać zwrot pieniędzy przed 01.05.2022
Odbierz teraz. *proszę postępować zgodnie z instrukcjami, abyśmy wiedzieli, gdzie zwrócić podatki z 2021 r. @ 2022 Ministerstwo Finansów” – to jedna z przykładowych treści takiej wiadomości.

W tym akurat przypadku jest mowa o granicznej dacie 1 maja, ale eksperci z serwisu niebezpiecznik.pl ostrzegają, że tego typu wiadomości mogą przychodzić przez całą majówkę.

Wskazanie konkretnej daty to jedna z metod działania oszustów, którzy w ten sposób chcą wywrzeć na adresacie presję i zmusić go do szybkiego działania (nie dając czasu na zastanowienie się), czyli np. wejście na jakąś stronę lub kliknięcie w link.

Można odnieść wrażenie, że faktycznie mail został wysłany przez pracowników resortu. Wiadomość jest krótka i rzeczowa, a sama nazwa, z której została nadana, sugeruje instytucję państwową. To Finanse gov.

Jest to jednak oszustwo. Pod wyrazami „odbierz teraz” kryje się link. Po jego kliknięciu użytkownik zostaje przeniesiony na stronę o nazwie podatki.gov.pl. Widnieje na niej godło Polski, co nadal na upewniać ofiarę w tym, że ma styczność z organizacją państwową.

Na stronie znajduje się kilka rubryk, a ich wypełnienie będzie zgubne. Trzeba podać dane z karty płatniczej i zaakceptować operację.

„Resort finansów nie jest nadawcą wiadomości, które trafiają do podatników, a w treści wiadomości znajduje się link prowadzący do fikcyjnego konta urzędu skarbowego” – wyjaśnia MF

I tłumaczy: „Wiadomości są próbą wyłudzenia danych. Nadpłatę bądź niedopłatę wynikającą z rozliczenia rocznego można sprawdzić w serwisie e-Urząd Skarbowy na podatki.gov.pl lub w urzędzie skarbowym”.

News4Media/fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Redaktor

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.