Ministerstwo finansów ostrzega przed wiadomościami SMS z fałszywą informacją, że odbiorca musi opłacić zaległy podatek w niewielkiej kwocie.

Mechanizm oszustwa

Aby nakłonić swoje ofiary do zapłaty, oszuści rozsyłają wiadomości z numeru pod nazwą: „PODATNIK”. W SMS znajduje się link do strony www. Kliknięcie w niego grozi przejęciem konta bankowego przez przestępców.

Oszuści grożą, że jeśli odbiorca nie zapłaci „podatku”, to przekażą sprawę do służb windykacyjnych. W treści wiadomości SMS umieścili link do strony internetowej, na której można opłacić rzekomą zaległość. W rzeczywistości jest to fałszywa strona, która podszywa się pod usługę PayU.

Otrzymałeś SMS-a? Powiadom policję

„Jeśli wprowadzą Państwo tam dane – przestępcy mogą przejąć Państwa konto bankowe.” – ostrzega ministerstwo finansów i dodaje, że w przypadku otrzymania takiego SMS-a , sprawę należy zgłosić do najbliższej jednostki policji.

Nie klikamy w nieznane linki

Oszuści posuwają się do różnych metod, aby wyłudzić nasze pieniądze, a najnowszym sposobem są linki, które otrzymujemy w SMS-ach, mailach czy na komunikatory internetowe. Nie klikajmy w nie. Z pozoru mało istotna transakcja na niewielką sumę to tylko pretekst, abyśmy wykonali czynność logowania się na koncie i zautoryzowali przekaz pieniężny. Kwota, którą my widzimy, jest zwykle drobna. W rzeczywistości przelejemy na rachunek bankowy sprawcy dużo większe sumy lub po prostu tyle, ile znajduje się w danej chwili na naszym koncie. Tym sposobem podamy również dane logowania i przestępcy sami będą mogli wyczyścić nasze konta.

News4Media, fot.: iStock

2 komentarze

  1. PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

    Albo szybko Polska pozbędzie się zorganizowanej grupy przestępczej o szyderczej nazwie „Prawo i Sprawiedliwość”, zaś jej bossów osadzi w celach, albo straci jakiekolwiek perspektywy rozwoju gospodarczego, pozostając na marginesie polityki międzynarodowej, gdzie sprowadzili nas dranie pana Jarosława Kaczyńskiego. Za kilka lat nie będzie już powrotu.

  2. PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

    Naarodniki socjaliści pisbolszewicy chcą was okraść. Uważajcie na ruski wał krzyworyjca patologicznego oszusta i kłamce Moravitzkyego. ***** ***

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.