Resort zdrowia zaktualizował listę refundacji preparatów leczniczych. Ponad pół tysiąca z nich w nowym roku dosięgną podwyżki cen. Jest też dobra wiadomość. Kolejnych tysiąc sto medykamentów kupimy taniej.

Taniej już było

Jak ustalił „Super Express”, od 1 stycznia 2022 roku obowiązywać będzie nowa lista leków refundowanych. Dziennik zwraca uwagę na to, że 509 pozycji wśród medykamentów podrożeje. Wśród nich m.in. środki na schizofrenię i łuszczycę.

„Podwyżki odczują m.in. osoby leczące się na schizofrenię, a z tą chorobą zmaga się ok. 400 tys. Polaków. Zapłacą więcej np. za Aribit (wzrost o 64 zł) i Aripilek (wzrost o 51,12 zł)” – czytamy w czwartkowej publikacji.

 O 30 zł ma wzrosnąć też koszt zakupu leku Certican dla pacjentów po przeszczepie narządów. Wyższe ceny dotkną osoby, które przyjmują środki na zapalenie jelit – Salofalk podrożeje o 7,92 zł, Crohnax zaś o 7,37 zł. Z refundacji całkowicie wycofanych ma zostać 14 molekuł, które znajdują się w składzie ok. 300 preparatów. Dotyczy to m.in. środków na nadciśnienie i wrzody żołądka. Największa różnica w cenie dotyczy przeciwalergicznego leku Novo-Helisen Depot. Obecnie kosztuje on ok. 33,60 zł. Po nowym roku pacjenci zapłacą za ten sam specyfik aż 486,30 zł.

Są też dobre wieści

Jak wskazuje autor publikacji, na liście leków refundowanych pojawiły się również 1183 pozycje, za które przyjdzie nam płacić mniej.

„Mężczyźni z rakiem prostaty ucieszą się z obniżki ceny Zoladexu (-122 zł). O 41 zł stanieje zaś Exelon na chorobę Alzheimera. Z tą dolegliwością zmaga się dziś 350 tys. seniorów” – wyjaśnia „Super Express”.

https://www.gov.pl/web/zdrowie/projekt-obwieszczenia-ministra-zdrowia-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-ktory-wejdzie-w-zycie-1-stycznia-2022-r

News4Media/ fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.