Jeleniogórski magistrat ogłosił przetarg na budowę palmiarni w Parku Zdrojowym w Jeleniej Górze – Cieplicach. Inwestycja finansowana z własnych środków budżetowych i dofinansowana pieniędzmi z programu Polski Ład powinna być gotowa za niecałe dwa lata.

W pierwszym kwartale tego roku gminy uzdrowiskowe oraz gminy posiadające status obszaru ochrony uzdrowiskowej mogły wnioskować o dofinansowanie inwestycji w specjalnie dla nich przeznaczonym naborze w Programie Inwestycji Strategicznych. Jelenia Góra złożyła dwa wnioski. Jeden na budowę palmiarni w Parku Zdrojowym (wartość całkowita projektu: 13 mln zł, w tym wnioskowane dofinansowanie: 5 mln zł) i drugi na budowa tężni solankowych (wartość całkowita projektu: 2 mln 041.000 zł, w tym wnioskowane dofinansowanie: 2 mln zł). Dofinansowanie otrzymał pierwszy z nich.

Mimo ograniczonego finansowania miasto jest gotowe zrealizować cały projekt i właśnie ogłosiło przetarg na wykonawstwo w formule „zaprojektuj i wybuduj” palmiarni wraz z tężniami solankowymi (4 szt) oraz zagospodarowanie terenu i montaż małej architektury. Zamówienie obejmuje wykonanie dokumentacji projektowej i uzyskanie decyzji pozwolenia na budowę, wykonanie robót budowlanych palmiarni i tężni solankowych (4 szt) oraz zagospodarowanie terenu wokół obiektów – wykonanie infrastruktury technicznej wraz z montażem małej architektury. Wykonawca dostarczy też i zamontuje wyposażenie obiektu palmiarni w sprzęt niezbędny do funkcjonowania obiektu (w tym sprowadzi roślinność i wykonana nasadzenia).

Palmiarnia ma mieć formę pasażu uzdrowiskowego przykrytego kolebkowym szklanym dachem, o długości 58,15 m o zmiennej szerokości od 11,30 m do 16,10 m, wysokości 10,87 m i powierzchni około 761 m2. Od strony ul. Cervi elewacja ma być prosta i równoległa do przebiegu ulicy; od strony parku budynek ma mieć organiczną falującą formę. W środku znaleźć się mają rośliny zachowujące ozdobność przez cały rok. Proponowane gatunki pochodzić mają głównie ze strefy śródziemnomorskiej, ale także z rejonów Ameryki Południowej i Północnej oraz Azji z uwzględnieniem wspólnych zakresów temperatur możliwych do utrzymania w obrębie obiektu.

Cztery tężnie solankowe będą konstrukcji drewnianej, wysokie na 4,90 m, długie na 7,40 m i szerokie na 1,20 m.

Wykonawcy mogą się zgłaszać do 16 listopada.

Wizualizacje: mat. przetargowe – Program Funkcjonalno–Użytkowy opracowany przez pracownię „WACŁAW BIENIASZ ARCHITEKT” z Wrocławia

9 komentarzy

 1. Strata pieniędzy, lepiej postarajcie się sciągnąć do JG firmy które zaoferują atrakcyjną pracę dla ambitnych ludzi, bo póki co jedyną opcją jest wyjazd stąd albo praca zdalna dla nielicznych.

 2. No tak! SLD starzeje się metrykalnie, to zaczynają dbać o swoje d…. Jeden to nawet lotnisko w JG wymyślił.

 3. Chcecie zaorac tak pielny park. Jedyny w okolicach tak cudny? Wasza pazernosc na hajs i buta niech Was zgubi !!!!!!! Komu przeszkadza Park? Mieszkancy protestujcie!!!!!! Palmiarnie macie w Walbrzychu.

  • Mamy też w Zielonej Górze i Wrocławiu. I co z tego?! Będziemy mieć w Jeleniej! Piękny park z całorocznymi atrakcjami!

  • Super pomysł. Palmiarnia jeszcze bardziej rozsławi Cieplice i Park, a mieszkańcy distaną piękna atrakcje!. Oby tylko to się udało i nie trwało dłuuuugie lata. Czekamy!!! Odpowiedź

   Super pomysł. !!!!!!!Oby tylko doszedł do skutku. Kibicujemy i czekamy!!!!!

  • Zgadzam się że palmiarnia nie może powstać w parku. To tak jakby zabierać i dać drugię. Poszukajcie miejsce na palmiarnię w innym miejscu. Przy Kilińskiego byłetargowisko a lodowisko na śmietnik.

 4. Palmiarnia tak ale nie w dziewiczym parku. Koparki przyjadą i rozkopią naturę, park będzie mniejszy i mniej atrakcyjny. Do palmiarni idzie się raz na kilka lat a do parku można codziennie.

 5. A ta palmiarnia jest bezpieczna dla ptaków? Chodzi o to, że jest cała przeszklona. Owszem, ładna, ale żeby ptaki nie uderzały w okna.

  Natomiast ciekawi mnie co innego. Cieplice dzięki JG mają przede wszystkim: kanalizację, drogi, komunikację. Do tego remont pałacu, deptak, tężnię, remonty Kościołów. Do tego jeszcze należy dodać termy, rewitalizacje 2 parków i Muzeum Przyrodniczego (+ remont Cystersów). Teraz jeszcze palmiarnia w projekcie i duża tężnia.
  Ciekawi mnie kiedy znowu będą komentarze rady cieplic i mieszkańców, jacy to oni pokrzywdzeni przez JG i że chcą się odłączyć. Przypomina to Żydów z filmu Monty Pythona, którzy nic nie zawdzięczają Rzymianom…

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.