Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) we współpracy z niemieckimi służbami celnymi (ZOLL) podczas wykonywania czynności służbowych na terenie targowiska w Sieniawce po raz kolejny wykryli nielegalny tytoń i papierosy. Przy pomocy psa służbowego ujawniono 46 kg tytoniu i 167 tys. sztuk papierosów bez znaków akcyzy.

Nielegalne wyroby tytoniowe ukryte były na stoiskach handlowych. Wartość zatrzymanego towaru oszacowano na prawie 160 tys. zł. Ze sprzedaży nielegalnego tytoniu i papierosów nie wpłynęłoby do budżetu z tytułu podatku akcyzowego ponad 196 tys. zł.

Kupujesz z nielegalnego źródła? Uważaj

Handel nielegalnymi papierosami i tytoniem jest zjawiskiem wciąż spotykanym na bazarach i targowiskach. Konsumenci często nie są świadomi faktu, iż kupując nielegalne wyroby tytoniowe wchodzą w konflikt z prawem oraz tego, że grożą im za to wysokie grzywny. Nabywanie, przechowywanie, przewożenie, przesyłanie i przenoszenie nielegalnych wyrobów tytoniowych, a także pomaganie w ich zbyciu czy ukryciu stanowi przestępstwo (zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3) lub wykroczenie skarbowe. Osoby kupujące papierosy niewiadomego pochodzenia często nie zdają sobie też sprawy, że za produkcją i handlem nielegalnymi wyrobami tytoniowymi stoją zorganizowane grupy przestępcze i dokonując takich zakupów wspierają czarny rynek i nielegalny handel.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.