Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) dofinansuje zakup 12 autobusów elektrycznych w pięciu dolnośląskich miastach. Złotoryja, Świeradów Zdrój, Polkowice, Strzelin i Jawor otrzymają łącznie ponad 23 mln zł na inwestycje, które zostaną zrealizowane w ramach programu „Zielony Transport Publiczny”.

– Program „Zielony Transport Publiczny” jest nastawiony na rozwój elektromobilności i polepszenia stanu powietrza we wszystkich miastach Polski. To program, który znacząco wpływa na lepszy komfort życia mieszkańców całego kraju. Jednym ze strategicznych celów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest działanie na rzecz zrównoważonego rozwoju Polski oraz poprawy stanu środowiska i promowanie idei „zielonej mobilności” oraz ochrony klimatu poprzez wsparcie rozwoju zeroemisyjnego transportu zbiorowego – mówi Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW.

Dofinansowanie dla pięciu dolnośląskich miast pochodzi z realizowanego przez NFOŚiGW programu „Zielony Transport Publiczny” („ZTP”), poprzez który wspierany jest w Polsce rozwój ekologicznej, zeroemisyjnej komunikacji miejskiej. Głównym celem programu jest zmniejszenie wykorzystania paliw emisyjnych w transporcie zbiorowym, a w konsekwencji – poprawa stanu powietrza w ośrodkach miejskich.

Zakup taboru autobusowego o napędzie elektrycznym wraz z infrastrukturą towarzyszącą na potrzeby komunikacji miejskiej z Złotoryi”

W ramach projektu miasto Złotoryja zakupi dwa niskopodłogowe autobusy elektryczne, dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. Zostanie także kupiony i zamontowany jeden punkt ładowania. Zaplanowano również przeprowadzenie szkolenia dla co najmniej dwóch kierowców i naukę obsługi pojazdu. Dofinansowanie to dotacja w wysokości 4 236 775,00 zł oraz pożyczka: 1 202 325,00 zł.

Zakup taboru zeroemisyjnego na potrzeby świadczenia usługi transportu publicznego na obszarze Gminy Miejskiej Świeradów – Zdrój”

W wyniku realizacji tego przedsięwzięcia Świeradów-Zdrój otrzyma dwa niskopodłogowe pojazdy dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych oraz mobilną 2-stanowiskową stację ładowania akumulatorów. Przeprowadzone zostaną także szkolenia z nauki obsługi pojazdu dla co najmniej czterech kierowców. Wsparcie stanowi dotacja w wysokości 4 798 230,00 zł.

Zakup elektrycznych autobusów na potrzeby komunikacji publicznej w Gminie Jawor”

W ramach przedsięwzięcia pn. „Zakup elektrycznych autobusów na potrzeby komunikacji publicznej w Gminie Jawor” kupione zostaną trzy niskopodłogowe autobusy o napędzie elektrycznym, przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. Planowany jest też zakup trzech mobilnych ładowarek umożliwiających obsługę i prawidłowe użytkowanie autobusów. Odbędą się także szkolenia z obsługi pojazdu dla co najmniej trzech kierowców. NFOŚiGW wesprze projekt dotacją w wysokości 7 793 819,00 zł oraz pożyczką w wysokości: 850 000,00 zł.

Warto zaznaczyć, że wszystkie inwestycje stanowią kolejny krok w kierunku polepszenia stanu powietrza oraz poprawy jakości życia mieszkańców polskich miast i komfortu podróżowania komunikacją publiczną.

Fot i info: NFOŚiGW

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.