Unia Europejska chce zakazać ogrzewania domów węglem, olejem i gazem. Ma to zmniejszyć emisję dwutlenku o ponad połowę. Wycofane zostaną m.in. piece gazowe. Już wiadomo od kiedy.

Jeszcze niedawno rząd namawiał Polaków do przechodzenia na gazowe ogrzewanie mieszkań. Powstał nawet specjalny program pod nazwą Czyste Powietrze, który miał pomóc w sfinansowaniu tej inwestycji. Skorzystało z tego sporo osób.

Od kiedy nie będzie można montować pieców gazowych?

Teraz okazuje się, że ogrzewanie gazowe również zostanie zakazane, bo według Unii Europejskiej jest za mało ekologiczne. I już wiadomo od kiedy.

Kotłów gazowych nie będzie można montować:

od 2027 r. – w nowo powstających budynkach,

od 2030 r. – w budynkach modernizowanych.

Dotychczas zamontowane kotły będą mogły być nadal używane.

Te działania są częścią większego pakietu zmian pod nazwą Fit for 55. Mają one ograniczyć emisję dwutlenku węgla do 55 proc. w 2030 roku.

To oznacza zakaz używania pieców:

węglowych,

olejowych,

gazowych.

Kopciuchy na cenzurowanym

W Polsce już obowiązuje zakaz używania tzw. kopciuchów. Od 1 stycznia tego roku nie można używać kotłów starszych niż 10-letnie. To – niezależnie od unijnego pakietu – efekt przyjętych uchwał antysmogowych przez sejmiki.

Na razie nie obwiązuje on we wszystkich województwach. Kolejne dołączają w miarę wprowadzania na swoim terenie uchwał antysmogowych.

News4Media/fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.