Piechowice dołączają do gmin, w których mieszkańcy sami mogą wskazywać inwestycje finansowane z wydzielonej części budzetu (z budżetu obywatelskiego). Pierwsze głosowanie nad projktaami zgłoszonymi przez mieszkańców w przyszłym roku.

W mniejszych miejscowościach budżetów obywatelskich nie spotyka się często. Zapewnienie mieszkańcom możliwości wybierania inwestycji do realizacji jest obowiązkowe w miastach na prawach powiatu. Samorządowcy w mniejszych miejscowościach często uważają, że ich budżety są zbyt małe, aby jeszcze wydzielać z nich partycypacyjną część. W Piechowicach uznano, że warto jednak umożliwić mieszkańcom dysponowanie nawet niewielkimi (w porównaniu choćby do Jeleniej Góry) pieniądzmi.

Inicjatorem wydzielenia budżetu obywatelskiego w Piechowicach był burmistrz miasta Jacek Kubielski.

– Od początku urzędowania nosiłem się z tą inicjatywą, bo warto w jak największym stopniu aktywizować możliwie największą część lokalnej społeczności. Wreszcie się udało, ze stuprocentowym poparciem rady. Mam nadzieję, że radni nie będą też żałować środków, gdy przyjdzie wyznaczać wysokość budżetu partycypacyjnego – mówi burmistrz Kubielski, przyznając że wielkie pieniądze to jednak nie będą.

Fot. archiwalne

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.