Do końca lutego 2025, można oglądać, w Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu jubileuszową wystawę pt. “Piękno gór naszych”, która prezentuje malarstwo Teresy Kępowicz oraz prace fotografików: Piotra Krzaczkowskiego, Zbigniewa Kulika, Rafała Kotylaka i Grzegorza Truchanowicza. Wystawione prace pochodzą z kolekcji muzeum.

I tak obejrzeć można prace fotografika Piotra Krzaczkowskiego, który na co dzień pełni obowiązki kierownika Wysokogórskiego Obserwatorium Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej na szczycie Śnieżki. Jest on autorem wystawy fotografii “W kręgu Śnieżki”, będącej zbiorem wyjątkowych zdjęć obrazujących tę najwyższą górę w Karkonoszach w różnych porach roku i eksponujących jej wyjątkowy urok pod wpływem rzadko spotykanych zjawisk meteorologicznych; jest także zwycięzcą XX Biennale Fotografii Górskiej z 2018 roku.

Na tę wystawę prace przekazał także Zbigniew Kulik z Karpacza, fotografujący Karkonosze od najmłodszych lat. Rejestruje on urodę gór o każdej porze roku, a jego fotografie są przemyślane, wyważone, nie powstają z przypadku. Artysta obserwuje krajobraz i przyrodę, aby wykonać to jedno, jedyne zdjęcie, które stanie się unikatowym. W zbiorach muzeum znajdują się fotografie Zbigniewa Kulika z wystaw: „Karkonosze latem” i „Karkonosze zimą”. Obie, prezentowane w kraju i za granicą, cieszyły się dużym uznaniem.

Wystawę uświetniają ponadto prace Rafała Kotylaka z Piechowic, który w katalogu do wystawy fotogramów “Góry Izerskie – mniej odkryte”, zorganizowanej przez muzeum pisze:

„Duży wpływ na moje postrzeganie świata ma miejsce, w którym zamieszkuję. Dla mnie to wyjątkowe ustronie z przepięknymi zakątkami, które często są niezauważalne i pomijane. Pokazuję piękno tych gór. Po polskiej stronie są to góry trudne do fotografowania, ze względu na duże zalesienie terenu i niewiele odsłoniętych szczytów. Od kilku lat sukcesywnie odkrywam czeską stronę Gór Izerskich”.

Prace kolejnego artysty – Grzegorza Truchanowicza – pochodzą z jego autorskiej wystawy “Rudawy Janowickie – magiczne miejsca”. Fotografuje on od lat, za każdym razem odkrywając ich nowe, ukryte przyrodniczo piękno. Jak opowiada: „Góry te fotografowane bardzo wczesną porą, tuż po wschodzie słońca, czy też tuż przed zachodem, są wyjątkowo malownicze. Są inspiracją dla fotografików i malarzy, w tym i dla mnie”, na tej bazie powstała moja wystawa”. Fotogramy artysty są zachętą do wyruszenia na szlaki turystyczne.

Ukoronowaniem wystawy, jest twórczość malarki, Teresy Kępowicz; artystki urodzonej w Karpaczu, która tutaj mieszka i tworzy do dziś. Zajmuje się głównie malarstwem sztalugowym, w dużej mierze inspirowanym Karkonoszami. Po mistrzowsku oddaje ona urodę górskiej krainy przez pryzmat filozoficznego zamyślenia, magii, tajemnicy, a także baśniowości. Jej prace były wiele razy prezentowane w MSiT, m.in. “Karkonoski sen”.


Muzeum od początków istnienia pozyskuje i eksponuje obiekty z dziedziny sportu i turystyki. W tym czasie zgromadziło bardzo wiele cennych i unikalnych eksponatów, które są dzisiaj na wystawie stałej. Od roku 1978 organizuje też wystawy czasowe o tematyce związanej z zakresem swojej działalności. Ich celem jest nie tylko uatrakcyjnienie muzeum dla zwiedzających, ale też promowanie regionu dolnośląskiego w Polsce i zagranicą; szczególną rolę odgrywają tutaj wystawy fotograficzne oraz malarskie. W zbiorach muzeum znajduje się wiele fotografii wybitnych fotografików z regionu karkonoskiego.

Wernisaż wystawy „Piękno gór naszych” w Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu odbył się 6 grudnia 2024 roku z okazji 50-lecia działalności muzeum.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.