W Szpanowie, Żurawnikach, Rokitnie, Przebrażu i w Hołobach grupa Ukraińców uporządkowała polskie cmentarze. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to że część naszej bolesnej historii.

Nie tylko uprzątnęli śmieci i usunęli gałęzie, ale także odmalowali nagrobki, a nawet częściowo je odrestaurowali. Mowa o polskich cmentarzach na Wołyniu. Pracami zajęła się grupa Ukraińców tuż przed polską Wielkanocą.

„Dziękujemy Polakom za pomoc w walce z rosyjskim okupantem” – tak te działania skomentował w mediach Roman Stasiuk z Hruszwicy, deputowany Równieńskiej Rady Obwodowej, a Wiktor Mincz, pomysłodawca akcji sprzątania cmentarza w Rokitnie, tłumaczył, że to symboliczny gest podziękowania Polakom, którzy jako pierwsi ruszyli z pomocą zaatakowanej przez wojnę Ukrainie. Chodziło też o okazanie wdzięczności za przyjęcie uchodźców.

Przypomnijmy, że od 24 lutego, czyli od momentu, kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę, do Polski przybyło ponad 2,8 mln osób. Część z nich została w naszym kraju.

„W pracach zrealizowanych przy wsparciu przewodniczącego Szpanowskiej Zjednoczonej Hromady Terytorialnej Mykoły Stolarczuka oraz Jarosława Kowalczuka, prezesa Centrum Kulturalno-Oświatowego imienia Tomasza Oskara Sosnowskiego w Równem, brali udział mieszkańcy Szpanowa i okolicznych wsi. Cmentarz oczyszczono z krzaków, gałęzi i śmieci, postawiono powalone krzyże i pomniki, zbudowano nowe schody. Do renowacji przekazano posąg Najświętszej Marii Panny, który przez wiele lat leżał w rowie w pobliżu cmentarza. Po odrestaurowaniu planowane jest zainstalowanie go w miejscu, w którym stał” – opisuje kuriergalicyjski.com.

„Chcielibyśmy podziękować wszystkim Polakom, którzy naprawdę dzisiaj pokazali, że Ukraińcy i Polacy to są bratnie narody. Jesteśmy ogromnie wdzięczni za schronienie dla naszych kobiet i dzieci oraz za pomoc, jakiej nam dzisiaj udzielają” – dodał Wiktor Mincz.

Wołyń to bolesna część polsko-ukraińskiej historii. W czasie okupacji Ukrainy przez Niemców (od lutego 1943 do lutego 1945) doszło do ludobójstwa na polskiej ludności. Jego kulminacja nastąpiła w 1943 roku, a historycy szacują, że w całej Rzezi Wołyńskiej zginęło nawet 60 tys. Polaków. Sprawcami byli Ukraińcy. W akcji odwetowej śmierć poniosło 2-3 tys. Ukraińców.

News4Media/fot. Roman Stasiuk/Twitter

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.